Zeman změnil názor na Rusko: „Šílence je zapotřebí izolovat! Putin je agresor.“

Je třeba důsledně odsoudit útok Ruska na Ukrajinu, a to i činy, řekl prezident Miloš Zeman. Rusko se podle něj dopouští zločinu proti míru. Ještě minulý týden prezident označoval informace o chystaném útoku Ruska za další blamáž amerických zpravodajských služeb a tvrdil, že „Rusové nejsou blázni“  V projevu přiznal, že se mýlil a vyzval k tvrdým sankcím a řekl, že „šílence je zapotřebí izolovat“. 

„Dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoliv pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu. Vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda.,“ řekl prezident Miloš Zeman

„Šílence je zapotřebí izolovat. A nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními. Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu. Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu,“ vyzval k přijetí velmi tvrdých sankcí včetně odstřihnutí Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Zeman se v pátek zúčastní on-line summitu devíti středoevropských a východoevropských členských zemí NATO, takzvané skupiny B9, která měla o situaci na Ukrajině jednat. Přizval k jednání i premiéra Petra Fialu (ODS).

„V této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně. Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi,“ dodal Zeman.

Minulý týden prezident řekl, že nečeká, že Rusko zahájí ozbrojený útok vůči Ukrajině. Informace o ruské invazi označil v rozhovoru pro Mladou frontu DNES za další blamáž amerických tajných služeb. Vyjádřil přesvědčení, že Rusům by válka přinesla víc škody v podobě sankcí než užitku v tom, že vyšlou Kyjevu vojenské varování.

„Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku,“ řekl tehdy Zeman. Nevyloučil to, že situace může vyústit v lokální konflikt na hranicích samozvaných republik na Donbasu. Dnes v projevu přiznal, že se mýlil.

Projev prezidenta Zemana k ruské invazi na Ukrajinu

„Vážení spoluobčané, dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoliv pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu. Vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda.

Prostudoval jsem si podrobně projev prezidenta  Putina z dnešního rána. A odpovím na něj jedinou větou. Domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních.

Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru. Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti tzv. SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku.

Šílence je zapotřebí izolovat. A nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními. Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu. Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Zítra odpoledne se zúčastním videokonference hlav států Severoatlantické aliance a pozval jsem na tuto videokonferenci i pana premiéra Fialu, protože se domnívám, že i když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně. Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit.“

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: Vysoká hra