Zeman „potrestá“ Vyskočila. Cestu označil za „klukovskou provokaci“

Prezident Zeman “vytrestal” předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho cestu na Tchaj-wan. V pořadu Partie totiž oznámil, že již politika nebude zvát na pravidelná setkání s dalšími ústavními činiteli ke koordinaci zahraniční politiky. Misi senátní delegace prezident označil za „klukovskou provokaci“.

Prezidentovi republiky vadí, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj dalších účastníků jednání k jeho cestě na Tchaj-wan. „Jeho návrh na cestu odmítli krátce všichni a on přesto na ten Tchaj-wan jel. A já tedy konstatuji, že předsedu Senátu na tyto porady nebudu zvát, protože pokud někdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ obul se do Vystrčila Zeman. Prezident vyvrátil, že by se mělo jednat o trest, vidí to jako tlak na skutečnost, že se dohody mají dodržovat.

Vystrčil naopak nařkl Zemana v jeho kritice cesty z několikanásobné lži. Prezidentovo rozhodnutí respektuje, odmítl ale, že by rozhodnutím uskutečnit návštěvu ostrova ostatní ústavní činitele urazil.

Prezident republiky se také ohradil proti výhružkám ze strany ministra zahraničí komunistické Číny. Zároveň připustil, že má pochopení pro výhrady Číny. „Myslím si, že si to máme vyřešit na domácím hřišti. Na druhé straně lze výhrady Číny pochopit,“ uvedl Zeman s tím, že ale vyhrožování už je podle něj za hranou