Ze Slovenska přišlo na jižní Moravu přes 5 000 migrantů, ministryně obrany v sobotu toto místo navštívila

Od zavedení kontrol hranic mezi Slovenskem a Českou republikou překročilo od konce září nelegálně hranice v Jihomoravském kraji více než 5300 migrantů. 




Novinářům to řekl ve Strážnici na Hodonínsku ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Většina uprchlíků uvádí, že přichází ze Sýrie, doplnila ministryně obrany Jana Černochová, která v sobotu místo navštívila. Celkově dorazilo do Česka podle údajů před pěti dny kolem 8 500 migrantů z východních oblastí mimo EU. Denně je na dvanáctihodinovou službu v kraji nasazeno 150 policistů, podle Černochové se za celou dobu vystřídali vojáci ve 4000 směnách, z toho v 566 případech to byli příslušníci aktivních záloh. Policisté s vojáky jsou nasazeni na zvýšenou ostrahu hranic od konce září kvůli tomu, že od května roste počet migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Opatření je v plánu do 12. prosince. Vojáci mají zázemí právě ve Strážnici, kde je ministryně navštívila spolu s dalšími místy. „Měli jsme možnost navštívit pět nebo šest stanovišť a promluvit si. Na stanovištích jsou buď dva vojáci a jeden policista, nebo jeden voják, jeden člen aktivních záloh a jeden policista,“ uvedla Černochová. Podívala se i na břeclavský policejní odbor a stanoviště řídící úrovně a registrační místo pro uprchlíky. 




„Většina z migrantů tvrdí, že přichází ze Sýrie. Je na policii, aby byla schopná o nich shromáždit prvotní informace,“ poznamenala Černochová. Podle ní je důležité, že se podařilo nasadit v krátkém čase příslušníky aktivních záloh, kteří se ke kontrolám připojili v říjnu. „Děkuji všem, kteří s tím pomáhali. Nebývalo to v minulosti zvykem, že se příslušníci aktivních záloh nasazovali v takových chvílích na hranice. Myslím, že si toho váží také, protože po letech, kdy si stěžovali, že mají málo cvičení kvůli covidu nebo málo nasazení, tak teď mají možnost ukázat, co umí. A umí toho hodně,“ řekla Černochová. Ocenila i zaměstnavatele, kteří příslušníky aktivních záloh zaměstnávají a umožňují jim být nasazení. Nasazení záloh pochválil i náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. „Aktivní zálohy jsou extrémně důležité a mohou nám pomoci, protože pak nemusíme na nevojenské úkoly vázat takové kapacity jako armáda,“ řekl Řehka. V současnosti je v místě přes 150 vojáků, z toho skoro 100 je z aktivních záloh. „Pro nás je to významná pomoc. Armáda přistupuje a bude přistupovat k aktivním zálohám jako k plnohodnotným vojákům - co se týče výcviku, materiálu a vybavení. Zaslouží si obrovský respekt, když ke svému civilnímu zaměstnání jsou ochotní přiložit ruku k dílu k obraně své země,“ zdůraznil Řehka. Černochová uvedla, že pokud budou nějaké chyby v povolávání aktivních záloh nebo nebudou mít příslušníci dostatečnou výstroj a výzbroj, chce věci řešit legislativně. Důvodem podle ní je, aby byly aktivní zálohy schopné se rozvíjet. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje, na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu. Podle Tržila je v posledních dnech vidět pokles, upozornil však na to, že z toho nelze nic predikovat.


ZDROJ: idnes.cz

ZDROJ FOTO: Facebook