Zdraví mozku: Jak životní styl, strava a cholin ovlivňují kognitivní funkce

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Zdraví mozku je komplexní záležitost, která může být ovlivněna různými faktory, od životního stylu a stravy po fyzickou aktivitu a duševní zdraví. Klíčovou roli hraje také cholin, esenciální živina nezbytná pro stavbu buněčných membrán, produkci neurotransmiterů a metabolismus tuků. V článku se podíváme na potraviny bohaté na cholin, na vliv této látky na zdraví mozku a další možnosti, včetně bylin, které mohou podporovat kognitivní funkce.

Zdraví mozku je komplexní záležitost, která může být ovlivněna různými faktory, od životního stylu a stravy po fyzickou aktivitu a duševní zdraví. Klíčovou roli hraje také cholin, esenciální živina nezbytná pro stavbu buněčných membrán, produkci neurotransmiterů a metabolismus tuků. V článku se podíváme na potraviny bohaté na cholin, na vliv této látky na zdraví mozku a další možnosti, včetně bylin, které mohou podporovat kognitivní funkce.

Důležitá je zdravá strava. Dobré je zahrnout do stravy potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (například losos, lněná semena, ořechy). Přínosné je konzumovat potraviny obsahující antioxidanty, jako jsou ovoce a zelenina, které mohou chránit mozkové buňky před poškozením. A zapomínat bychom neměli ani na cholin.

Cholin je esenciální živinou, bioaktivní látkou.  Lze ho získávat prostřednictvím stravy, protože lidské tělo nedokáže produkovat dostatek cholinu samo. Podle serveru BezpečnostPotravin.cz  je nyní řazen mezi „kvazi-vitaminy“ nebo mezi „vitageny“, které na rozdíl od vitaminů mají pro organismus význam i jako stavební a energetické zdroje. „Částečně je přijímán stravou, částečně je vytvářen v játrech a dalších tkáních z různých esenciálních látek, např. z aminokyseliny methioninu za přítomnosti kyseliny listové a vitaminu B12,“ konstatuje server.

Cholin je důležitý pro různé funkce v těle, včetně stavby buněčných membrán, produkce neurotransmiterů a metabolismu tuků. Potraviny bohaté na tuto živinuu jsou vejce, především žloutek obsahuje tuto látku. Dále také hovězí játra, ryby, sojové boby a sojové produkty, brokolice, či kapusta.

Proč je tato esenciální živina tak důležitá?

Cholin je předchůdcem neurotransmiteru acetylcholinu, který hraje důležitou roli v přenosu signálů v mozku a nervovém systému. Acetylcholin je nezbytný pro správnou funkci paměti, učení a dalších kognitivních procesů, jak uvádí server BrainMarket.cz. Cholin je tedy klíčový pro tvorbu acetylcholinu, který je důležitý pro kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost a učení. Tato živina může také chránit mozkové buňky před stresovými podněty a může mít protizánětlivé účinky.

To může přispívat k celkovému zdraví mozku. Je také zvláště důležitý během těhotenství a kojení, protože podporuje správný vývoj mozku u plodu a kojence.

Byliny pro zdraví mozku

Nejen stravou, ale i bylinami můžeme ovlivnit mentální zdraví. Jednou z nich je Ginkgo biloba. Tato bylina je známa pro svou schopnost zlepšit krevní oběh a obsahuje hodně antioxidantů. Některé studie naznačují, že ginkgo biloba může mít mírný vliv na kognitivní funkce. Kořen ženšenu je tradičně používán pro zvýšení energie a vitality a má také pozitivní dopad na duševní zdraví. V ayurvédské medicíně pro podporu paměti a snižování úzkosti se často používá Bacopa monnieri (Brahmi). Mezi další s podobným účinkem lze zařadit například šalvěj, kurkumu nebo rozmarýn.

Další způsoby, jak ovlivnit zdraví mozku

Fyzická aktivita a spánek. Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na krevní oběh a může podporovat růst nových nervových buněk. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání, může mít příznivý vliv na kognitivní funkce. Klíčový pro správné fungování mozku je také kvalitní spánek.

Aktivita mozku lze udržovat prostřednictvím čtení, učení nových dovedností, hádanek nebo her. Zásadní pro podporu duševního zdraví je také udržování aktivního sociálního života.

Stresový management. Praktikujte relaxační techniky, jako je meditace a jóga, pro snížení stresu. Dlouhodobý stres může mít negativní dopad. Zásadní je také omezit konzumaci alkoholu a nikotinu,  které mohou mít škodlivý vliv na mozkové buňky.