Zdeňku Bakalovi roste konkurence. Miliardoví bratři z těchto vil jezdí v Rolls Royce, bydlí ve Švýcarsku a rozdávají výpovědi v české fabrice

Pocit nejistoty z práce, kterou zažívají zaměstnanci lounské vagonky, se začíná měnit v jistotu propuštění. Nový vlastník – firma TSS spadající do portfolia bratří Šuškových, začala rozdávat výpovědi jak na běžícím pásu. V ohrožení jsou stovky pracovních míst, jelikož firma ani přes sliby, nedokázala zajistit přísun zakázek. Sami Rudolf a Peter Šuškové si přitom občas užívají luxusu v honosných vilách za stamiliony korun, kam občas přejíždí ze svého švýcarského sídla.

Redakce Vysokahra.cz získala snímky honosných vil bratří Šuškových z ostravské čtvrti Lhota. Areálu, do něhož by se vešla dvě fotbalová hřiště, nechybí tenisový kurt, domek pro „služebnictvo“ a punc luxusu dodává bokem zaparkovaná lodička.

Podobnost s Bakalou

Z hlediska blahobytu a dráhy osudu si Šuškové jistě nezadají s jiným ostravským miliardářem Zdeňkem Bakalou, který „vytuneloval“ Ostravsko karvinské doly (OKD), rozdal výpovědi a na rozloučenou odmítl prodat zaměstnancům 44 tisíc bytů za netržní nájemné, jak bylo uvedeno v původní řádné smlouvě. Šuškové, stejně jako Bakala, tráví většinu času ve Švýcarsku, a do lounské vagonky jejich Rolls Royce s řidičem zavítá podle informací redakce jen zřídka. To však nic nemění na tom, že zaměstnanci lounské vagonky dostávají v těchto dnech výpovědi, jsou jim zkracovány úvazky a mzdy na polovinu.

Oči pro pláč    

Vedení fabriky na dotazy redakce nereagovalo. Co je však horší o situaci nemá přehled ani starosta Loun Pavel Janda (TOP09) „Snažil jsem se spojit s bratry Šuškovými už od ledna, to se mi ale nepovedlo, oni nereagují,“ uvedl Janda na dotaz redakce. Starosta podle svých slov zaznamenal, že došlo k jednostranným krácení úvazků, ale o propouštění zatím nic neví. Tuto informaci má však redakce ověřenou z interního zdroje a týká se minimálně tří desítek lidí. „Celé mě to přijde dost nešťastné. Důležité je, aby lidi měli práci a měli za ní zaplaceno,“ apeloval Janda “. Zároveň ale přiznal, že ze své pozice starosty se současnou situací nemůže ani on ani město nic dělat.

Je pravděpodobné, že v rámci snahy sehnat peníze na výplaty se stávající vlastník zapojil do vládního programu na udržení zaměstnanosti Antivirus, jelikož splňoval všechny požadavky. Na tento potvrzující dotaz však tiskové oddělení TSS nereagovalo.

Nejhorší je nejistota

„ Šel jsem s platem o půlku dolů, už mi to poslali. Chtějí, abych dal výpověď, ale to já neudělám, mám nárok na odstupné,“ vysvětluje redakci dlouholetý zaměstnanec, který si nicméně přál zůstat v anonymitě.

Ústecký kraj patří ve statistikách nezaměstnanosti dlouhodobě k nejvyšším a právě na Lounsku atakoval počet lidí bez práce 5%. Pokud dojde k uzavření Lounské Vagonky, ztratím tím okres další stovky míst.