Zastupitel Prahy 4 Zícha: K odvolání starostky Michalcové chybí jeden hlas. Snad ty kauzy voliči uvidí  

Kritika provází celý mandát starostky Ireny Michalcové na Praze 4. Od prvního přešlapu, kdy sama sobě udělila vysokoškolský titul, až po její poslední lednový skandál, kdy v emailu nabízela přednostní očkování zastupitelům Prahy 4. Starostka čelila několika odvoláním, ale vždy funkci uhájila. Podle opozičního zastupitele Lukáše Zíchy už ale přetekl kalich trpělivosti a v nových volbách by měla nastat změna.

Další jednání zastupitelstva je v plánu na 18. březen, ale možná se nakonec kvůli covidové situaci podle opozičníka Lukáš Zíchy ani konat nebude. „Je zarážející, že to vedení města neumí zorganizovat v online prostředí, když jsou vynakládány takové prostředky na IT služby. Koalice využívá nouzového stavu k tomu, že se nic neděje a nedělá. Nám nezbývá než interpelovat na změnu,“ uvedl pro VH zastupitel Lukáš Zícha.  K odvolání starostky podle něj v současnosti chybí jeden hlas. Nejvíce opozičnímu zastupiteli vadí rozprodávání městského majetku, jako například snaha o prodej izolační zeleně, která má strategický význam. „ Dále vedení města pořádalo předražené kulturní akce nebo naposledy nákup předražené dezinfekce o stovky procent, Na to už jsme upozornili, nicméně se zatím nic neděje,“ uzavřel Zícha s poukazem, že nemá cenu vyjmenovávat všechna pochybení starostky.

Ve své funkci je Irena Michalcová od 18. října 2018. Po uchopení moci na Praze 4 je koalice pod jejím vedením vratká a udržovat jí v chodu stojí hodně úsilí. Těsná většina v koalici je zabezpečena pravděpodobně i tím, že koaličním partneři získali placené funkce. Například místostarosta Josef Svoboda stíhá i své civilní povolání.

„Pan místostarosta stíhá dvě práce, bere od státu dva platy. U nás na Praze 4 je běžná kumulace funkcí. Naposledy řešil Senát ČVUT, jestli pan Svoboda plní řádně své pracovní povinnosti. Došel k názoru, že ano. Tím pádem ale nemůže plnohodnotně vykonávat svojí politickou funkci,“ štve Lukáše Zíchu. Podobně je podle něj na tom i další místostarosta Zdeněk Kovařík.

Neúspěšné odvolání

Loni v květnu ustála Michalcová snahu opozice o její odvolání kvůli údajně špatnému hospodaření a podivným nákupům v době nouzového stavu. Další hřebíček do rakve nedůvěry byla nevole, která je spjatá v souvislosti s nabídkou očkování na vlastní pěst. Paní starostka poslala prostřednictvím mailu nabídku na očkování ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí. Reakce na takové praktiky na sebe nenechala dlouho čekat.

„Neuvěřitelný, neuvěřitelný. Očkovat se chci nechat, hned jak to bude možné – ale ne na základě téhle bizarní nabídky od paní starostky,“ okomentoval kauzu Petr Kutílek, opoziční zastupitel a bývalý místopředseda Strany zelených pro Denik.cz. Kauza, která rezonovala mezi místními obyvateli, už není na denním pořádku. „Vyšumělo to. V lidech to vyvolalo pocit, že už tohle snad ani není možné a podpořilo pocit nedůvěry. Někdo, kdo tu ani nebydlí a vymyslel si vysokoškolský titul, tak ten asi nebude u lidí oblíbený,“ vysvětloval redakci Lukáš Zícha.

Starostka Irena Michalcová

  • česká politička, bývalá ředitelka Mateřské školy Trojlístek, od října 2018 zastupitelka a od dubna 2019 starostka městské části Praha 4, bývalá členka SNK ED a ODS, nyní členka hnutí ANO 2011.