Zásoby antibiotik dostatečné pro sezónu respiračních onemocnění. Další jednání s distributory a držiteli licence probíhají

Zdroj: Pixabay.com (free for commercial use)
Česká republika se v rámci svých příprav na nadcházející sezónu respiračních onemocnění zaměřuje na zajištění dostatečných zásob antibiotik v tabletové i sirupové formě. Významný počet balení penicilinu již dorazil, a další očekávají do konce listopadu, uvedlo Ministerstvo zdravotnictví ČR v tiskové zprávě.

Česká republika se v rámci svých příprav na nadcházející sezónu respiračních onemocnění zaměřuje na zajištění dostatečné zásoby antibiotik v tabletové i sirupové formě. Významný počet balení penicilinu již dorazil, a další očekávají do konce listopadu, uvedlo Ministerstvo zdravotnictví ČR v tiskové zprávě.

Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP pracuje na doporučeních pro praktické lékaře pro dospělé, děti i dorost, jak postupovat při preskripci antibiotik a zajistit efektivní léčbu. Na jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčiv, které proběhlo ve čtvrtek 26. října, se sešli zástupci Ministerstva zdravotnictví, velkodistributorů léčiv, prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse, předsedy Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP Milana Trojánka a praktické lékařky pro děti a dorost Miroslavy Kuglerové.

Od konce srpna dorazilo do Česka přes 200 tisíc balení penicilinu v tabletové i sirupové formě. Dalších více než 200 tisíc balení dle informací od držitelů licence dorazí do konce listopadu. Dostatek je i dalších antibiotik. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček uvedl, že spolu s ministrem pravidelně jednají s výrobci léčiv, držiteli licencí, distributory a dalšími aktéry lékového trhu. Situace se postupně stabilizuje, a dodávky léčiv by měly nadále pokrývat potřeby pacientů.

Dostupnost antibiotik

Prezident České lékárnické komory, Aleš Krebs, zdůraznil, že nejsou zaznamenány významné problémy s dostupností tabletových forem penicilinu, a v případě lokální nedostupnosti určitého léku, lékárníci jsou schopni s lékařem dohodnout náhradu tak, aby pacient nemusel opakovaně navštěvovat lékaře a lékárnuuvedl prezident České lékárnické komory.

Spolupráce mezi Subkomisí pro antibiotickou politiku, nemocnicemi a ordinacemi v České republice hraje významnou roli v optimální preskripční praxi. Milan Trojánek, předseda Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP, uvedl, že byla vytvořena sada doporučení pro dětské urgentní příjmy a další odbornosti, jak postupovat v případě potenciálního výpadku antibiotik. Zvláště v situacích, kdy je k dispozici méně antibiotik, je klíčové zaměřit se na úzkospektrá antibiotika, která jsou účinná a nepřispívají k antibiotické rezistenci.

Miroslava Kuglerová, praktická lékařka pro děti a dorost, zdůraznila, že většina respiračních onemocnění je virového původu a nemusí být léčena antibiotiky. Správná diagnostika a racionální preskripce jsou klíčové. Očkování proti chřipce je také důležitým opatřením v období respirační sezóny.