Zaříznutý Havlíček, naštvaná Shillerová a výtky Pekarové Adamové. Se sněmovnou to nevypadá dobře. Čeká ji období plné sporů?

Sněmovnu nejspíše čekají 4 roky plné sporů. Myslí si to politolog Jan Kubáček, který předpovídá nepopulární rozhodnutí a tvrdé údery opozičního hnutí ANO a SPD. První neshody už panují u volby posledního, šestého místopředsedy Sněmovny. Vládní koalice zařízla v úterní volbě kandidáta ANO Karla Havlíčka, což je podle šéfky klubu ANO Aleny Schillerové důkazem nerespektu. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) však zmínila pro změnu výtky k Babišovu hnutí.

Sněmovna stále nemá obsazená všechna místopředsednická křesla. Poté, co ANO neuspělo s Radkem Vondráčkem, neprošel úterním hlasováním ani nový kandidát – bývalý vicepremiér a exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Znovu se pak zamítnutí dočkal i neúspěšný kandidát SPD Tomio Okamura.

V podstatě se ale nejedná o překvapivý výsledek. Pětikoalice několikrát avizovala, že SPD ve vedení nechce a v posledních dnech také upozorňovala, že nepodpoří ani Havlíčka. Šesté místo ve vedení tak bude nadále prázdné.

Důvodem pro utnutí Havlíčka ve volbě bylo nejspíše i jisté rozčarování z „obstrukcí“ hnutí ANO, jak nazval chování opozice předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo pro koalici odsunutí rokování nad stavebním zákonem v polovině ledna.

„Hnutí ANO sice hodně namluví o tom, že chce být konstruktivní opozicí, ale zatím se tak vůbec nechová a to samozřejmě k motivaci našich poslanců volit místopředsedu nijak nepřispívá,“ napsala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová Blesk Zprávám.

Zatímco předsedkyně Topky mluví o nekonstruktivní opozici, předsedkyně poslanců za ANO Alena Schillerová zmiňuje absenci respektu.

„Je to samozřejmě hlavně jejich vizitka, každý občan vidí, že tu nejsou respektovány základní parlamentní principy, které v minulosti platily. Mnohokrát jsem řekla, že my nebudeme handlovat posty za jakousi poslušnost vůči vládní koalici. Jsme nejsilnějším klubem ve Sněmovně, máme 72 poslanců, tedy 18x více než třeba klub Pirátů. A máme také obrovský mandát od voličů, kteří si přáli, abychom ve Sněmovně prosazovali jejich zájmy, a to koalice odmítá respektovat,“ napsala v reakci na úterní volbu Blesk Zprávám Shillerová,

Schillerová tvrdí, že byla mnohokrát ujištěna, že s volbou nebude problém a že pětikoalice respektuje nárok hnutí ANO na tento post.

„Alespoň teď ale vím, jak vypadá ta nová politická kultura v praxi,“ rýpla si Schillerová. Podle Havlíčka není výsledek překvapením. Pro ČTK ale dodal, že nehodlá o místa handlovat.

Havlíček v úterý nedostal potřebných 83 hlasů ani v prvním kole. V tajné volbě jej podpořilo pouze 61 členů dolní komory. Okamura obdržel 24 hlasů.

A rýpe i expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který na twitteru uvedl, že při jeho neúspěšné volbě se alespoň koalice snažila dodat důvody pro jeho nezvolení do užšího vedení dolní komory. „V případě Karla Havlíčka svoji aroganci dobyvatelů už přestali skrývat,“ komentoval.

Podle poslance a sněmovního matadora Marka Bendy (ODS) se musí nyní čekat na další vývoj. Pro ČTK poznamenal, že opozice zatím jednání Sněmovny destruuje a zdůraznil také, že hlasování je tajné a i opozice koaliční kandidáty nevolila. A jaký tedy může být další vývoj? Nejen v hlasování o posledním prázdném místopředsednickém křeslu, ale i celkově ve sněmovních bojích?

Podle politologa Jana Kubáčka je možné, že hádky a spory budou tuto Sněmovnu provázet až do konce funkčního obdob

„To se protáhne, řekl bych, na celé čtyřleté období, protože logicky bude podobných situací přibývat a budou o tom spory. Koalice se dostane pod tlak veřejného mínění a bude dělat nepopulární rozhodnutí a opozice bude muset být o to tvrdší, čímž bude také vyvíjet tlak. Myslím si, že střetů bude přibývat,“ konstatoval politolog Kubáček pro Blesk Zprávy.

Co se týče „silových bojů“ a samotné volby místopředsedy, podle Kubáčka se nejedná o abnormální jev. „Podle mě je to také revanš za volby a za zpožděné volby místopředsedů, které byly 4 roky zpátky,“ připomněl expert pár let staré jizvy.

„Relativně čím později do této pozice hnutí nastoupí, tím pro ně lépe, protože to mohu postavit tak, že se nenechají místem uplatit a že u místopředsedů jsou hlavně koaličníci,“ podotknul Kubáček s tím, že na podobné notě se může prezentovat i SPD, které zase bude poukazovat na svou autenticitu a na to, že nemá ve vedení ani jednoho člena.

Poslanci si již většinu vedení zvolili v listopadu na ústavující schůzi. Za šéfku si vybrali Markétu Pekarovou Adamovou a do místopředsednických křesel usadili Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Mráčkovou Vildumetzovou (ANO).

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: blesk.cz