Zapojí se Češi do bojů na Ukrajině? Senátoři hledají shodu ohledně jejich dobrovolného zapojení

Pokračující vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině, pojištění cizinců nebo těžební poplatky mají na programu senátoři. Horní komora zároveň podpořila dohodu s Německem o rozvoji Labské vodní cesty. Situací na Ukrajině se od rána zabývala také dolní komora parlamentu.

Senát chce kvůli agresi vůči Ukrajině zabránit občanům a firmám Ruska i Běloruska, aby mohli v Česku získat dotace a zakázky. Měli by mít také znemožněno nakládat s nemovitostmi na českém území. Horní parlamentní komora se na tom shodla hlasy 62 ze 64 přítomných senátorů. Návrh podpořil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podle něhož je doporučení v souladu se záměry vlády.

Senát také vyzval k vyřazení všech ruských a běloruských finančních institucí z bankovního systému SWIFT a alternativních platforem, nejen sedmi bank jako nyní. Doporučil rovněž vyřazení možnosti využívat platební systémy Visa a MasterCard na území Ruské federace a Běloruska. „S navrženým usnesením vyjadřuju plný souhlas,“ uvedl Stanjura.

Klub ODS a TOP 09 zároveň v horní komoře většinově podpoří v prvním kole novelu branného zákona, která by umožnila českým dobrovolníkům, aby se zapojili se souhlasem vlády po boku Ukrajinců do bojů s ruskými agresory. Oznámil to předseda klubu Zdeněk Nytra (ODS).

Senátorská novela, kterou připravili Václav Láska a Lukáš Wagenknecht z klubu Pirátů a hnutí Senátor 21, představuje podle Nytry gesto v souladu se záměry vlády. „Velká většina klubu to podpoří,“ řekl novinářům před jednáním horní komory Nytra. „Chceme tím vyslat nějaký signál občanům,“ uvedl.

Senátorský klub Starostů, který je po frakci ODS a TOP 09 druhým nejsilnějším, je podle Jana Sobotky (STAN) v postoji k novele rozdělen. Podle Sobotky by mohla být vykládána jako „účast NATO v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině“ a jako měření dvojím metrem. Připomněl, že čeští občané, kteří se zapojili do bojů na proruské straně v separatistických východoukrajinských oblastech, byli za to odsouzeni.

Lidovecký klub zatím svůj postoj definitivně nezaujal, vidí v něm rizika a nejasnosti. Podle jeho zástupců by bylo ale možné nechat návrh projít prvním čtením a později ho upravit. Podobně smýšlejí senátoři klubu ProRegion. Jeho předseda Jaroslav Větrovský předpokládá, že senátoři pustí návrh do projednávání ve výborech. „Určitě v něm jsou legislativní nedostatky, ale ty jsou zhojitelné,“ řekl. Přednost by ale dal předloze, která by prošla standardním legislativním procesem.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk