Zákulisní podsvětí české scény: Kauza Vidkun. Kdo tahá za nitky?

Nedávno jsme na Vysokahra.cz přinesli exkluzivní informace týkající se zákulisí bývalého ministra vnitra Ivana Langera, který v celé kontroverzní kauze Vidkun nikdy nebyl obviněn, ačkoliv byl na pár hodin zadržen a proběhla u něho domovní prohlídka. Nyní jsme hledáček pozornosti zaměřili směrem ke korupční kauze Kralík, která je jedna z devíti případů, kterou zmiňuje obžaloba Vidkunu. Tedy nekonečné kauzy týkající se ovlivňování vyšetřování ze strany některých policistů a podnikatelů.

V kauze Vidkun jsou obžalováni čtyři lidé – bývalý vysoce postavení krajští policisté Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Jedna z devíti kauz Vidkun a patrně ta z nejkontroverznějších je „kauza Králík“.  Pojďme si to trochu objasnit. Jaroslav Králík, dříve velmi vlivný člen ČSSD s několikaměsíční minulostí v StB, vlivný zákulisní hráč, byl podezřelý jednak z uzavírání smluv o fiktivním poradenství s vodohospodářskými společnostmi na Šumpersku, tak se dostal do hledáčku detektivů v souvislosti s budováním kanalizace v Kostelci na Hané.

Policejní odposlechy pak zachytily dva obžalované, bývalého policejního náměstka Karla Kadlece a exšéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje, jak hovoří o tom, že Králíka je třeba stíhat za každou cenu. Policie totiž namontovala odposlechy jak do kavárny Cafe Delux, tak do Kadlecovy kanceláře č. 433 na krajském policejním ředitelství. Karel Kadlec se s Ivanem Kyselým sešli nejméně 45x. Většinou pak v Cafe Delux olomouckého hotelu Janiš.

Časová osa

Přiblížíme-li si časovou osu, tak vidíme, že prvopočátek vzniku kontroverzní kauzy lze datovat na 3. února 2015, kdy uložil Karel Kadlec ve své kanceláři svému podřízenému Radkovi Petrůjovi, že musí tedy “za každou cenu” trestně stíhat Jaroslava Králíka.Následně  6. února 2015 Kadlec v Cafe Delux tento plán prozradil vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému. Zároveň jej informoval, které firmy z trestního stíhání v Králíkově kauze vynechají a po kom naopak půjdou. Případ Králík oba muži řešili na dalších schůzkách až do června 2015.

Smutným příběhem je, že Kyselý popisoval Kadlecovi, jak mu hejtman Rozbořil záviděl informace, které měl Kyselý právě od Kadlece. Zarážející také je, že Kyselý popisuje, že jej kontaktoval poslanec Jiří Zemánek z ČSSD ve snaze lobbovat za Jiřího Králíka. Zde se na chvíli pozastavíme, lze se tedy domnívat, že to bylo běžně známé, že podnikatel Ivan Kyselý „řídí“ olomouckou policii a že je nutné intervenovat právě u něj?  Zdá se, že ano. A druhá neméně zarážející věc je, že špičky ČSSD, pak evidentně měly velký zájem na tom, aby se policie kolem Králíka netočila.

Z nahrávek dále vyplývá, že Kyselý pak Kadlece varuje, aby si na tuto kauzu dal pozor, že se mu do ní někdo bude chtít „nabourat“. A na další schůzce pak Kadlec popisoval Kyselému, že se o kauzu Jiřího Králíka zajímá náměstek policejního prezidenta Laube. Po vyslechnutí informací Kyselý Kadlece nabádá, aby zájem náměstka policejního prezidenta sdělil krajskému řediteli Krejčiříkovi a aby s ním dobře vycházel, že o to hejtman Rozbořil velmi stojí.

To ale nebylo vše. Na další schůzce Kadlec Kyselého informuje, že jeho podřízená stále nebyla schopna zahájit trestní stíhání Králíka, a vyslýchané osoby nechtějí mluvit. Přímo říká: „Ta jeho kráva ho ještě nevyslechla, ale stejně ten hajzl půjde, je mu jedno na čem.“ Krávou myslel vyšetřovatelku případu. Kadlec proto ve své kanceláři naléhá na Radka Petrůje, aby vyšetřovatelce stanovil deadline pro zahájení trestního stíhání Jiřího Králíka, a aby jí slíbil navýšení osobního ohodnocení.

Králík patřil k vlivným členům ČSSD

A kdo je vlastně tolik častovaný Jiří Králík? Patří v Olomouckém kraji k velmi vlivným členům ČSSD, byl bývalým příslušníkem StB a rovněž bývalým místopředsedou prostějovské ČSSD. Jako podnikatel se podílel na projektech spojených s evropskými dotacemi, například na vybudování kanalizace v projektu Horní Pomoraví II.

V červenci 2015, ačkoliv Jiří Králík nebyl prozatím z ničeho obviněn, má zablokované finanční prostředky na svém účtu. K obvinění dochází až devět měsíců poté, tedy v dubnu 2016. V červenci 2020 ve své době přední člen olomoucké sociální demokracie byl odsouzen.