Záchranná cesta z opakující se horské dráhy emocí: Jak poznat, že jste uvězněni v karmických vztazích?

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Máte pocit, že jste uvízli na horské dráze emocí a zážitků s partnerem? Zdá se vám, že ve vašem vztahu stále opakujete stejné vzorce a problémy, bez ohledu na to, jak moc se oba snažíte změnit? Možná to nebudete chtít slyšet, ale můžete být v karmickém vztahu.

Myslíte si, že řeč je o osudovém setkání spřízněných duší, které jsou svojí povahou spíše léčivé, nebo o lásce až za hrob? Pletete se. Jde o toxický vztah, který nás drtí, ale zároveň nás má podle duchovních tvůrců něco naučit.

Potkáme nového partnera, zamilujeme se a chceme, aby to vydrželo navěky. Jenže dobám pohádek už odzvonilo. Dnešní doba plná snadného seznamování, amorálních hodnot a zvyků, dlouhodobým vztahům moc nenahrává.

Duchovně osvícení lidé na své cestě seberozvoje jistě už slyšeli něco o karmě. Málokdo skutečně chápe její skutečný duchovní význam. Karma je jednoduše řečeno zákon akce a reakce, zákon příčiny a následku. František Drtikol zachytil jednoduchou mechaniku karmy takhle: “Každý čin, ať dobrý, nebo zlý, každá myšlenka, slovo, vyzáří do prostoru, opíše kruh a vrací se zpátky do bodu, odkud vyšel. Toť karma.

S fenoménem příčiny a následku je tak pak spjatý karmický vztah. Smyslem těchto vztahů je často osobní růst a uzdravení traumat. Tato partnerství jsou často intenzivní a plná silných emocí, které přinášejí do přítomnosti nevyřešené problémy z naší minulosti.  Přináší nám poselství – máme se v životě naučit nové lekce.  Z duchovního hlediska jde o vztah, ve kterém dva lidé uzavřeli dohodu předtím, než jejich duše vstoupily do tohoto života. Jsou našimi průvodci a učiteli. Je pak na nás, jak rychle věci pochopíme a uzdravíme. Jde o velmi turbulentní vztah plný bouřlivých emocí, je tak v našem zájmu, aby to bylo hodně rychle.

„Existuje mnoho nevyřešených problémů z minulých životů. Když se lidé otevřou učení, místo aby se snažili jeden druhého ovládat, pak může dojít  uzdravení, “ řekla k tomu vztahová poradkyně Margaret Paulová, Ph.D.  „Jsou určeny k tomu, aby vám pomohly růst na úrovni duše často velmi těžkými způsoby,“ pokračoval v hodnocení Shannon Kaiser , autor Experimentu sebelásky. Cílem je si vyčistit karmu. Dobrá zpráva, že jde o vztahy dočasné. Jaké štěstí, že nejde o lásku až za hrob. Asi bychom se tam rychle dostali.

Foto ilustrativní. Zdroj: Pixabay.com (free for commercial use)

Jak poznat karmický – toxický vztah?

 Teď si určitě každý z nás v hlavě rekapituluje své partnery a vztahy a zkoušíme vydedukovat, který z nich byl nebo stále je karmický. Jak ho poznat? Má svoje charakteristické rysy.  Už jste to určitě zažili, s někým se bavíte, vidíte ho po prvé, ale pocitově máte dojem, že ho znáte dlouhá léta. A to je hned jeden z nejsilnějších znaků karmického partnera. Netvrdíme ale, že vždy jde o pocit dobrý. „Někdy z toho máte velmi dobrý pocit, ale jindy je k tomu připojen strach, podle toho, jaká je karma.“ Vztahy také často bývají bouřlivé. „Pokud je drama základem vašeho milostného vztahu, je pravděpodobné, že jste v karmickém vztahu,“ ukazuje Kaiser na další znak. Nezřídka se jedná o vztahy toxické.

A co dělat v momentě, kdy si hned na počátku vztahu všímáte několika varovných signálů?  „Hned na první schůzce jsem si všimla několika věcí, s kterými jsem vnitřně nesouzněla. Skoro na ex vypil dvě skleničky vína, nestaral se o své děti, které ani neměl ve střídavé péči a při vyprávění zvyšoval hlas, vnucoval mě svůj názor. Bála jsem se skoro oponovat. Vnitřně jsem chtěla ze schůzky co nejrychleji zmizet,“ popisuje svoje zkušenosti pro redakci VH Monika z Pelhřimova. Odborníci mají vysvětlení. „Pokud jste si všimli velkého množství červených vlajek dokonce i v raných fázích vztahu, i toto mohou být součásti samotné lekce, které vás má něco naučit. Třeba to, jak vyléčit své toxické chování, které si s sebou do vztahu přinášíte, nebo své vlastní toxické chování, které nebo to, jak se nezdravé dynamice v budoucnu vyhnout.

V karmických vztazích se cítíte také frustrovaní. Je to tím, že nejsou pozitivní. Naopak. Tím, že jim jde o duchovní růst jedince, jsou často provázené velmi bolestivými prostředky. Jsou také návykové, vzniká spousta nedorozumění, špatná komunikace. Typický je také neustálý koloběh dramatu a dnů zalitých sluncem. Ale i když zrovna není fáze házení talířů, vnitřně stejně víte, že je jen otázkou času, kdy se věci vyvinou jinak. Zůstáváte zacyklení a nemůžete uniknout.

„Mám kamarádku, která v jednom vztahu prožívala ob týden Itálii. Jeden týden ve stylu hádek, křiků, pláče, hysterie, nenávisti, rozvodových papírů či volání policie, druhý týden naopak láska až za hrob. Rozvedla se. V dalším vztahu se objevilo úplně to samé. Nechápala. Vždyť to jsou úplně rozdílní typy mužů. Začala pochybovat o sobě,“ líčí Monika. I zde existuje poněkud jednoduché vysvětlení. Dle duchovních guru se toto děje, když si lekci, kterou jste se měli naučit, přenášíte z minulého vztahu. Jiným slovy, nepochopili jste ji, proto se vrátila. Je to o vás.

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)

Nejtěžší je z toxického vztahu odejít

V karmickém vztahu partneři mají tendenci se také rychle stát spoluzávislými. Partner je váš středobod vesmíru. Máte pocit, že není jiná možnost, než mu věnovat veškerý svůj čas a energii. Tato osoba také velmi často vynese na světlo všechna traumata z minulosti. Začnou vyskakovat i obavy o lásku, budoucnost, ale i vztah.  Extrémní povaha karmického vztahu ve stylu horské dráhy může vynést to nejhorší i z těch nejvyrovnanějších lidí. Je pochopitelné, že všechny vzestupy a pády, chybná komunikace a spoluzávislost se stávají energeticky, mentálně a emocionálně vyčerpávající. Jde o další znak toxického vztahu.

Co je ale na tom to nejsmutnější, vztah vás doslova ničí, ale nedokážete ho opustit, chování partnera i sama sebe nejen před okolím, ale i sami před sebou stále dokola omlouváte. „Měla jsem pětiletý vztah, partner mě podváděl a lhal, ale nedokázala jsem ho opustit. Vždy jsem viděla jen to dobré na vztahu, na něm. Jeho chování něčím omluvila. Nakonec mě opustil on, do jedné ze slečen, s kterou mě podváděl se zamiloval a odešel. I přesto jsem ho ale prosila ať zůstane. Rozchod byl bolestivý. Až po letech jsem zjistila, že to bylo to nejlepší co mě potkalo, i přesto, že se mi v ten moment zhroutil svět,“ popisuje svoji zkušenost Adéla.

I když jste z toho smutní, a obrovsky vás bolí opustit toxický vztah. Nevěšte hlavu. Obecně to může být náročná a nepříjemná zkušenost, ale věřte, že když se přes tyto problémy přenesete, můžete se uzdravit a růst jako jednotlivci.  A třeba to příště bude lepší.