Vyvážíme tuny dřeva do zahraničí, ale české pily krachují. Piráti chtějí přinutit Lesy ČR aby změnily obchodní politiku

Vyvážíme tuny dřeva do zahraničí, ale české pily krachují. Piráti chtějí přinutit Lesy ČR aby změnily obchodní politiku

Za krachující rodinné firmy se chtějí postavit Piráti a Starostové. Trápí je obchodní politika státního podniku, který místo aby podporoval lokální zemědělské firmy, raději vyváží dřevo na zpracování do zahraničí. To má za následek, že mnoho těchto podniků je na pokraji bankrotu.

Lesy ČR vlastní asi polovinu všech lesů v republice, ze kterých těží velké množství dřeva. Podle poslance Radka Holomčíka (Piráti), vypovídá státní podnik smlouvy s malými pilami a připravuje je tak o peníze. Dřevo se odváží na zpracování do zahraničí, což může do budoucna vést k jeho zdražení.

„Vyvážíme velké objemy dřeva ze státních lesů do zahraničí a řada pil u nás propouští, nebo přímo zavírají, protože nemají co řezat. Tato situace je důsledkem jednak špatného přístupu ke státním lesům a také totálního selhání surovinové politiky naší země. To musíme změnit. Za Piráty a Starosty podporujeme přístup ke dřevu jako k unikátní obnovitelné surovině,“ řekl Radek Holomčík, poslanec Pirátů a místopředseda Zemědělského výboru.

Piráti usilují o změnu přístupu Lesů ČR ke své obchodní politice. Chtějí podnik přinutit, aby se zaměřil na lokální podnikatele a podpořit je tak. Mají za to, že Přímá obchodní spolupráce mezi státními lesy a konkrétními českými firmami umožní větší zacílení a lepší znalosti dřevozpracovatelského průmyslu v konkrétních regionech a řešení takových problémům jako je nedostatek zaměstnanců.