Vyhozen dveřmi, vrací se oknem. Metnar vrací náměstka zapleteného do kauzy předražených radarů

Na ministerstvu obrany můžeme být svědky zajímavých veletočů. V půlce února ministr Lubomír Metnar se po nátlaku svých spolupracovníků a poslanců ano „zbavil“ náměstka pro vyzbrojování Filipa Říhy kvůli nákupu předražených pasivních radiolokátorů VERA NG a problémům se špatnou komunikací. Nyní to ale vypadá, že ten samý „degradovaný“ Říha  se vrátí zpět na výslunní a stane se šéfem nové resortní sekce.  

Na úřadu vznikne od 1.1.2021 sekce právní a veřejných zakázek, jejíž šéfem by měl být Filip Říha, bývalý náměstek vyzbrojování, který rezignoval kvůli údajné chybě v připravených podkladech k zakázce na nákup radarů Vera NG a komunikačním problémům.

„Degradovaný“ Říha se možná vrátí zpět ke kormidlu

Filip Říha – jeden z velmi blízkých Metnarových spolupracovníků – by se ale opět měl stát náměstkem. Na ministerstvu se připravuje systematizace a vznik nové resortní sekce. Tuto skutečnost pro týdeník Euro potvrdili tři vysoce postavení úředníci ministerské ekonomické sekce a právního odboru. Sám Filip Říha tuto informaci nepopřel. „Já jsem se vůbec nepodílel na (nové) systemizaci,“ prohlásil s tím, že na dotazy týdeníku Euro „nemá moc co uvést“.

Ani ministerstvo nebylo výmluvnější. Podle mluvčího novou systematizaci bude možné komentovat až poté, co bude schválena vládou. Metnar se k situaci také nevyjádřil.

Otazníky už při původním jmenování Říhy

Nový náměstek tehdy vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 5 uchazečů. Nicméně celý průběh řízení, byl více než zajímavý protkaný několika otazníky. Právě Říha byl pověřen vedením sekce poté, co se loni v prosince z resortu klidil tehdejší šéf vyzbrojování Daniel Koštoval.

„První výběrové řízení – do něhož se Filip Říha nepřihlásil – ministerstvo obrany zrušilo a vítěze neohlásilo. Do druhého, a velmi vleklého, tendru se už Říha přihlásil a nakonec i vyhrál. Už během jara přitom zdroje z resortu hlásily, že je jen otázkou času, než se Filip Říha dočká plnohodnotného jmenování“, uvádí týdeník Euro.

Poslanci se proti Říhovi bouřili

Například vládní poslanec Jan Řehounek (ANO) kritizoval již průběh výběrového řízení, z něhož vzešel jako nový náměstek pro akvizice právě Filip Říha. Řehounek upozornil, že výběrové řízení se táhlo a v průběhu se měnily podmínky. Podle něj ve finále neuspěli kvalitnější kandidáti.  Řehounek také upozorňoval, že náměstek Říha „u celé řady svých odpovědí (poslancům výboru pro obranu) prokazatelně neříkal pravdu“ ve věci skutečné ceny zakázek. Kritizoval také Říhův přístup k poslancům výboru pro obranu. Nebyl v tomto ohledu jediný.

Na Říhu se ostře obořil i poslanec vládního ANO Pavel Růžička: „Nevím, kdy lžete a kdy nelžete. Víte, co je na tom nejhorší? Že opoziční poslanci mají pravdu,“ řekl mu na zdůvodnění navýšení ceny za systém VERA NG. Obecně lze říci, že poslanci výboru pro obranu nebyli spokojení s vysvětleními, která náměstek podával.

Metnar mladého náměstka následně odvolal

Ministr tlaku od svých spolupracovníků neodolal a posléze Říhu odvolal z pozice náměstka pro vyzbrojování. Stalo se tak v polovině února tohoto roku. Mladému náměstkovi se tak stalo osudným nákup pasivních radiolokátorů Věra NG, jejichž cena byla dvojnásobná oproti vládou alokovaných 660 milionech bez DPH.