Vodíkové automobily jako alternativa k elektromobilům? Česká republika se vydává cestou k větší udržitelnosti

Zdroj foto: pixabay.com (free for commercial use)

Společností se stále nesou otázky, zdali je budoucnost osobních aut v elektromobilech. Zastánci spalovacích motorů vyjadřují jasné ne, ostatní si však nechávají možnosti otevřené. V posledních měsících se tato možnost o ekologičtější, a hlavně bezemisní dopravu rozšířila o další pohon. Vodík. Ten by měl mít oproti elektromobilům zásadní výhodu – řešení dlouhého nabíjení. Je však česká infrastruktura připravena na příchod vodíkové automobility?

Bezemisní doprava s pomocí vodíkových aut je reálnou vizí. Vývoj je však brzděn náročným vývojem. Palivové články jsou nejen velmi drahé ale hlavně složité na výrobu. Používaná technologie je navíc prostorově náročná a vměstnání do osobního automobilu přichází s množstvím kompromisů. Podle redakce Autosalon.tv dává v blízké budoucnosti vodíkový pohon smysl spíše v nákladní dopravě, autobusech a lodích. Problémem je podle nich také samotná infrastruktura čerpacích stanic, kdy se v Evropě nachází pouhá hrstka takových stanic. V České republice byla situace poněkud komplikovanější, protože se první veřejná vodíková stanice na pražském Barrandově ještě nedávno nacházela v testovacím provozu.

„Vodík není pro nás,“ prozradil podle webu elektrickevozy.cz směřování Volkswagenu Thomas Schäfer, šéf automobilky Volkswagen, který ještě nedávno šéfoval společnosti Škoda Auto a pokračoval: „Ne. Vodík je čistá fyzika a je drahý. Není to konkurenceschopné, zvláště ne pro osobní auta, jejichž nádrže zabírají místo v kabině. Možná pro užitková vozidla, ale ne v osobním autě. Takže nevidím, že by se to v tomto desetiletí dělo. Ne ve Volkswagenu.“

Česká vláda si však nechává obzory otevřené a proto 14. června převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a resort životního prostředí každý po jednom vozu na vodíkový pohon. „Jde o další krok, kterým resorty obnovují svoji vozovou flotilu a k této obměně využívají výhradně nízkoemisní či zcela bezemisní auta. Provozem ekologických vozidel na alternativní pohon oba resorty zároveň uspoří náklady na běžný provoz,“ uvádí tisková oddělení obou resortů. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) chtějí resorty auta důkladně otestovat, prověřit jejich fungování a následně porovnat, zdali se vodíkové automobily oproti klasickým spalovacím motorům vyplatí.

„Cílem ministerstva životního prostředí jako ministerstva budoucnosti je minimalizovat emise z automobilů resortu. Chci, abychom se s nastaveným antifosilním trendem pro obnovu vozového parku stali absolutním lídrem státní správy. Dneska máme celkový podíl vozidel na alternativní pohon zhruba 25 %. Zadal jsem proto podmínku, že do budoucna ministerstvo ani jeho podřízené organizace nebudou nakupovat vozy čistě na fosilní paliva, ale zvolí vozy na alternativní pohon. Využívat chceme plug-in hybridy a auta na elektrický pohon. Ode dneška přidáváme také jedno auto na vodík, ve kterém vidíme do budoucna velký potenciál,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).