Vlastimil Válek tvrdí, že jsme ve válce: „Uprchlíkům zajistíme péči zdarma, s uznáváním zdravotníků je potíž.“

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes vyrazil na kongres praktických lékařů, aby tam řešil i situaci kolem ukrajinských uprchlíků a připravenosti zdravotnického systému. Ten je podle Válka připraven perfektně. Zjednodušit zaměstnávání ukrajinských zdravotníků však podle Válka momentálně nelze, situace je třeba řešit na poli EU, upozornil ministr.

„Za mně perfektně a tento kogres mě o tom jenom přesvědčil,“ reagoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na dotaz, jak jsme připraveni na zdravotnickou péči o uprchlíky.

„Nevím o tom, že by po nich chtěli někteří lékaři peníze, po uprchlících,“ uvedl Válek. „My nejsme v míru, my jsme ve válce, jedna země napadla zemi Evropy, zaútočila bez varování, vraždí tam malé děti. My jsme předpolí té války,“ poznamenal Válek.

Uprchlíků v celé Evropě může být až 10 milionů, odhaduje Válek. „Naše zdravotnictví je připraveno na to, abychom ukrajinským uprchlíkům připravili co nejkvalitnější péči, pochopitelně zdarma,“ poznamenal.

Ministerstvo zdravotnictví však nemůže podle Válka zjednodušit uznávání kvalifikací ukrajinským zdravotníkům.

Chce jim ale umožnit ve zdravotnictví pracovat na jiných pozicích. Například mohou tlumočit a pomáhat s komunikací na tzv. UA pointech, tedy ambulancích, které vznikají v nemocnicích a zajišťují zdravotní péči pro ukrajinské uprchlíky. Řekl to dnes novinářům na 16. kongresu primární péče.

Podobně využívají zdravotníky z Ukrajiny už i některé lékařské ordinace, potvrdila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

O uznávání odborné kvalifikace ukrajinských zdravotníků chce Válek jednat na úrovni celé EU. Bude to i jedním z témat, které bude probírat s komisařkou pro zdraví Stellou Kyriakidisovou, která příští týden přiletí do Prahy. Vzdělávání zdravotníků obecně bude součástí témat českého předsednictví, Válek má záměr podmínky sjednotit.

Zjednodušit je pouze pro uprchlíky z Ukrajiny podle něj možné není. „Jsme v Evropské unii, takže nemůžu měnit v jedné zemi podmínky, které platí pro celou Evropu. Chystáme, aby se zdravotníci z Ukrajiny mohli co nejdříve dostat do systému v nějaké alternativní variantě po dobu, co jim platí vízum strpění,“ uvedl.

Ukrajinští zdravotníci by zatím mohli například pomáhat v komunikaci s pacienty, tlumočením, odebíráním anamnézy. Chce jim také nabídnout kurzy češtiny. V případě, že se rozhodnou zůstat v Česku delší dobu a ve zdravotnictví pracovat, musí získat příslušná povolení, která obsahují jazykovou a odbornou zkoušku a uznání dosaženého vzdělání.

„Domluvili jsme se v rámci Evropské unie, že v případě víza strpění nebudeme trvat na notářsky ověřených přeložených dokumentech,“ dodal Válek. Chce také častější termíny těchto zkoušek, které jsou v současné době dvakrát ročně.

Už před epidemií covidu-19 v Česku chybělo asi 2500 zdravotních sester, nedostatek je i lékařů některých odborností v konkrétních regionech. Lékařů z Ukrajiny eviduje Česká lékařská komora kolem 600, další teprve pracují na uznání vzdělání.

Zubařů je v ČR z Ukrajiny či Ruska podle České stomatologické komory asi tisícovka z 9000 aktivních stomatologů. Například velké pražské nemocnice mají řádově desítky sester z Ukrajiny.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: cz24.news