Vít Rakušan: „Jsme obětí vlastní politické puberty!“

Jestli jsme obětí, tak vlastní nezkušenosti a politické puberty, uvedl v úvodní řeči mimořádného volebního sněmu, který je reakcí na kauzy spojené s financováním hnutí. Uvedl také, že se omlouvá voličům, kteří v Starosty a nezávislé vložili důvěru. Premiér a předseda ODS Petr Fiala na sněmu uvedl, že problémy mají čas od času všechny strany, podstatné je, jak se k tomu postaví. Zároveň řekl, že se těší na další spolupráci se Starosty.

Rakušan zopakoval, že hnutí se ocitá v nejsložitější situaci za dobu existence, paradoxně po největších úspěších, tedy v době, kdy se dostalo do Strakovy akademie. Hnutí podle něj porušilo závazek vůči lidem, kteří mu dali důvěru a které zklamalo. „Můžeme si za to sami,“ řekl s tím, že nelze být ublížený a přijímat to, že hnutí do nynější situace vmanévroval.

„Jsme rekordmani v tom, kolik problémů jsme nasekali v tak krátkém čase,“ dodal. Od sněmu Rakušan očekává, že voličům nabídne nové lidi, kteří nebudou spojeni s korupčními kauzami.

Šéf Starostů zároveň vyzval k nastartování nové dynamiky v hnutí a také k postavení hráze proti politickému souboji zredukovaného na marketingovou strategii, na laciné sliby a nabídku jednoduchých řešení.

Rakušan před sněmem získal podporu všech krajů. „Asi by bylo i zvláštní, kdybych měl tu ‚kimovskou‘ podporu jako jsem měl při posledních volbách, což bylo 97 procent. Očekávám, že v atmosféře, která je se vůči mému působení, se budou objevovat nějaké výhrady. Doufám ale, že mandát bude dostatečně silný, aby cítil, že s hnutím můžeme jít dál,“ uvedl před začátkem sněmu.

Starostové podle něj potřebují vedení lidí, kteří evidentně nebyli spojeni s ničím špatným, na co se poukazovalo ve veřejné debatě. „Místopředsedové si musí rozdělit gesce, to znamená profesionalizovat chod,“ poznamenal Rakušan. Jako prvního místopředsedu chce poslance a starostu Pacova Lukáše Vlčka.

Rakušan by si ve vrcholných rolích dále dokázal představit například středočeskou hejtmanku Petru Peckovou či poslankyni Michaelu Šebelovou. Pecková ale v pátek večer sdělila, že na místopředsedkyni kandidovat nebude. Zdůvodnila to vytížeností v čele kraje. Ucházet se bude o zvolení řadovou členkou předsednictva.

Na místopředsednické funkce nominovaly regionální organizace více než dvě desítky kandidátů. Vedle Peckové, Vlčka a Šebelové jsou mezi nimi také Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek či poslanci Jan Lacina a Ondřej Lochman. Kandiduje i nynější první místopředseda Jan Farský, který kvůli sněmu přiletí z Ameriky, plánuje ale usilovat jen o funkci řadového místopředsedy.

Pro premiéra je podstatné, aby hnutí STAN své problémy překonalo rychle. „Protože před naší vládou jsou obrovské výzvy, kterým Česká republika a její občané čelí,“ řekl.

Ocenil rychlost a důraz, s jakým hnutí problémy řeší. Věří, že se STAN s problémy dokáže vypořádat. „Dokázalo, že je demokratickou stranou, která si je vědoma své odpovědnosti a přináší novou politickou kulturu, kterou jsme voličům slíbili,“ podotkl Fiala.

Vláda podle premiéra funguje dobře, a to i díky ministrům za STAN, uvedl na sněmu. Fiala jmenoval předsedu STAN Rakušana, který podle něj odvádí skvělou práci nejen při řešení uprchlické krize, ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, který musí řešit energetickou situaci, ministra Mikuláše Beka, který připravil předsednictví EU. Za práci ve školství, ale i za rozhodnutí rezignovat kvůli korupční kauze Dozimetr poděkoval Petru Gazdíkovi. Zmínil i spolupráci s poslanci a senátory STAN a s Gazdíkovým nástupcem Vladimírem Balašem.

Fiala přijel na sněm do Hradce Králové osobně, předsedové tří zbývajících koaličních stran poslali delegátům sněmu videozdravice. Markéta Pekarová Adamová za TOP 09, Ivan Bartoš za Piráty a Marian Jurečka za lidovce. I oni hnutí poděkovali za účast ve společném vládním projektu.

Vedle kauzy Dozimetr, ve které čelí stíhání Hlubuček, se Starostové v posledních měsících potýkali například s kritikou stranického financování. Hnutí kvůli tomu v lednu oznámilo, že vrátí všechny dary od právnických osob od loňských voleb, i když neporušilo žádný zákon.

Volba užšího vedení je v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové v plánu do 13:15 hodin. Odpoledne jsou na programu mimo jiné informace z ministerstev vedených zástupci STAN či hlasování o úpravě stanov.

ZDROJ: ČT24
ZDROJ FOTO: FB