Velitel českého letectva není nejostřejší tužka v penále, napsal analytik. Útoky na poslance Růžičku souvisejí s tlakem na pořízení F-35

Zdroj foto: wikipedia.com

Místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) sdílel na twitteru článek Security magazínu, který se ukázal být převzatým textem dezinterpretujícím setkání mezi letounem F-35 italského letectva a ruským Su-30SM nad Baltským mořem. Růžička text komentoval: „Na každou zbraň existuje dříve či později protizbraň. F35A ani technologie 5. generace není spása pro naší @ArmadaCR. Možná pouze politické zadání pro gen. Čepelku s Míkou. Opravdu účelně přemýšlejme, kam investujeme dalších více jak 150 mld.“ Poslanec, známý snahou hledat alternativní řešení velmi drahým letounům F-35, je nyní vystaven mediálnímu lynči a obviňování ze záměrného šíření ruské propagandy. Reagoval také velitel českého letectva Čepelka. Problémem je, že jeho odpověď lze označit rovněž za dezinformaci. A kvůli této bouři ve sklenici vody zaniká to podstatné.

Security magazín převzal článek ze serveru BulgarianMilitary, který dramatickými slovy popisuje setkání italského pilota F-35 s ruským Su-30SM, který měl pomocí pokročilého systému REB Chibiny „vypínat“ systémy amerického stroje, a tím dostat protivníka do úzkých. Na první pohled absurdně zní pasáže o tom, jak se italský pilot označovaný jako Falco o setkání vyjadřoval: „V rozhovoru pro Vojenskou historii Itálie Falco říká, že neočekával, že by se nejnovější americká stíhačka se všemi moderními systémy a zbraněmi dala tak snadno zmást,“ zmiňuje text dnes nedohledatelný rozhovor.

Na Růžičkův tweet reagovala řada článků od Deníku N po iDnes. Jejich autoři poslanci vyčítají, že sdílel dezinformační článek. A ozval se také jmenovaný generál Čepelka, velitel vzdušných sil AČR, a stal se hrdinou Růžičkových kritiků, kteří na sociálních sítích válčí proti Rusku. Ve čtyřech bodech pod oficiálním účtem Armády ČR na twitteru napsal, že se italský stroj F-35 „nikdy nedostal do konfrontace s ruským SU-30SM“ (což ovšem není pravda, viz dále), že letouny 5. generace nejsou „spása“, protože žádná zbraň není spásou (přesně to říká Růžička), že politické zadání pro vojáky je zcela legitimní nástroj a že politickým rozhodnutím ve věci obrany v demokratických zemích předchází vojenské doporučení (toho si je nepochybně místopředseda výboru pro obranu vědom; problém, který naznačuje, je zásadní a začíná o úroveň dále: nevycházelo náhodou vojenské doporučení pořídit F-35 z politického zadání?), a že vojenský pilot by okolnosti letu na F-35 nekomentoval a že italský kolega generálovi řekl, že se takový incident nikdy nestal (je možné, že to italský generál řekl, ale není to pravda).

Jestliže na Růžičku v rámci politického boje útočí média či celebrity twitterové scény, které o vojenské problematice mají jen mlhavé představy, zapojení generála Čepelky do veřejné diskuse tímto způsobem zaslouží skutečně pozornost. První a čtvrtý bod generálovy odpovědi Růžička obratem vyvrátil s odkazem na setkání obou typů letounů z 9. května 2021. Referovala o něm renomovaná odborná média (TheAviationist, v českém prostředí CzechAirForce.com) a existuje také kvalitní video, které setkání dokumentuje.

CzechAirForce popsal setkání letounů takto: „…mediálně známý případ z 9. května 2021, kdy byla dvojice italských hotovostních strojů F-35A od 32° Stormo během svého prvního baltského deploymentu v Ämarivektorována k nekomunikujícímu ruskému letounu An-12. Vzápětí došlo k „zachycení“ obou italských strojů ruským Su-30SM (červená 82), vybaveného kromě raketové výzbroje i dvojicí rozměrných pouzder s aktivním rušičem Chibiny. Suchoj se dokázal k Italům poměrně rychle a nečekaně přiblížit, což není vzhledem ke kinematickým vlastnostem a schopnosti rychlé akcelerace u ruských typů Su-27/30/35 nijak překvapivé. Mnohem překvapivější je však nepotvrzená informace, že systémy vlastní ochrany italských F-35 údajně nedokázaly ruský Suchoj zavčasu detekovat.“ A upozornil také na to, že na popsanou skutečnost se od té doby nabalila řada nesmyslů, deziniformací a byla zneužita ruskou propagandou. Jde především o přehánění schopností systému Chibiny a o absurdní popis reakcí italského pilota.

To však v žádném případě neznamená, že lze celou věc zamést pod koberec jako úplný nesmysl, který se slovy generála Čepelky „nikdy“ nestal. Je příznačné, že Deník N, který jako první na dezinformační charakter článku na Security magazínu upozornil, generálovi Čepelkovi „pomáhá“ formulací titulku svého článku: „Velitel letectva píše poslanci Růžičkovi: Incident mezi ruským stíhačem a F-35, který sdílíte, se nestal.“ Ale generál Čepelka nenapsal, že incident popsaný v článku BulgarianMilitary a převzatý Security magazínem, se nestal. Generál píše, že se F-35 a Su-30SM „nikdy nedostaly do konfrontace“, a že mu italský kolega řekl, že se „žádný takový incident nikdy nestal“.

Analytik Vojáček k tomu napsal: „Nikdy jsem pana generála Čepelku neměl za nejostřejší tužku v penále, ale tady se vysloveně mýlí. Italské F-35 se s ruským Su-30SM nad Baltem skutečně střetly, je známo dokonce i tzv. „bortové číslo“ ruského letounu, byla to červená 82, tedy letadlo na fotce.“

Deník N dlouhodobě píše své analýzy způsobem, který oficiální linii ražené ministerstvem obrany nepochybně vyhovuje. Problém je, že kritika přístupu ministerstva obrany a podpora Ruska jsou dvě zásadně odlišné a nepřekrývající se věci, jakkoli by si na MO nepochybně velmi přáli, aby to veřejnost právě takto vnímala.

Poslanec Růžička se k otázce plánovaného přezbrojení na provozně velmi drahé a náročné letouny F-35 vyjadřuje kriticky dlouhodobě. Je zastáncem pokračování švédských Gripenů. Ve svém tweetu se zabýval čistě technickou stránkou věci a uvedl obecný princip, který nelze zpochybnit: na každou zbraň se dříve či později najde protizbraň. Dokáže, nebo nedokáže ruský systém Chibiny rušit systémy F-35? Analytik Vojáček napsal: „Jak fungoval systém Chibini ví jen účastníci,“ (setkání obou letounů z 9. května 2021), a lze dodat, že to také nepochybně z jejich hlášení a analýzy dat vědí i jejich nadřízení.

Ve celé věci, která spíše naznačuje, že začala okurková sezóna, zanikají podstatné otázky. Armáda České republiky doporučila české vládě pořídit americké letouny F-35. Hlavním argumentem je, že schopnosti těchto letounů v oblasti moderních technologií převyšují jakoukoli konkurenci. Doporučení je ovšem neveřejné. Bývalý velitel letectva, generál Mikulenka, byl odejit, a v bezpečnostní komunitě je veřejným tajemstvím, že odcházel proto, že nebyl přesvědčen o správnosti pořízení F-35, které ostatně ještě do nedávna armáda ani nenaznačovala. Gen. Čepelka, který jej nahradil, má pravdu, že napřed musí být politické zadání. A opravdu nelze vyloučit možnost, že vojenskému doporučení, o které ministryně Černochová a vláda opírají své rozhodnutí zahájit jednání s Američany, předcházelo takové „politické zadání“.

Pokud to shrneme: ano, článek na Security magazínu, který Růžička sdílel se svým komentářem, byl onou zmíněnou variantou příběhu, na který již byla po dvou letech nabalena vrstva ruské propagandy. Z jeho dlouhodobých postojů a vyjádření je ovšem na první pohled zřejmé, že není prorusky orientovaný a proruské dezinformace na sociálních sítích nesdílí, a takové obviňování lze označit za absurdní. Diskuse o tom, je-li pro Českou republiku lepší řešení v podobě amerických či švédských letounů, je legitimní, stejně jako otázky skutečných schopností obou typů a jejich potenciálních protivníků. V podstatě se stalo to, že Růžička sdílel přibásněný příběh, který se ve skutečnosti odehrál o rok dříve než aktuální článek tvrdí. Zatímco generál Čepelka jako velitel letectva a podporovatel nákupu F-35 neví, případně lže o tom, že se F-35 a Su-30SM kdy dostaly do konfrontace. Růžička má ve svém komentáři naprostou pravdu. Čepelka odhalil zarážející neznalost.