Vegetariánství: jeho výhody a nevýhody

Zdroj fota: Pixabay.com (free for commercial use)

V dnešní době se stává vegetariánství stále populárnější volbou pro mnoho lidí po celém světě. Zatímco někteří se rozhodnou pro tento životní styl z etických důvodů, jiní to dělají kvůli zdravotním přínosům nebo kvůli životnímu stylu. Nicméně jaká jsou konkrétní pozitiva či negativa této diety? Na to se podíváme v dnešním článku.

Jak vlastně taková vegetariánská strava vypadá? V nejširším slova smyslu se jedná o kompletně bezmasý jídelníček, ve kterém je povoleno konzumovat ryby. Nicméně existují přísnější varianty, jako je například frutariánství, které povoluje jíst pouze čerstvé ovoce či zeleninu, nebo známější veganství, které vylučuje jakoukoli živočišnou stravu.

A jaké jsou hlavní důvody, proč dát vegetariánství šanci? Jednou z největších výhod je snížení rizika srdečně-cévních onemocnění nebo vysokého tlaku, uvádí server Vitalia.cz. Kromě toho může správně vyvážená strava pomoci i s hubnutím. Problém však nastává ve chvíli, kdy se maso nahrazuje různými nezdravými pokrmy, jako jsou sladkosti nebo pečivo. Také se omezuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Jaké hlavní nevýhody tato dieta přináší? Server zdravyzivot.cz poukazuje na fakt, že při nesprávném zařazení masa v jídelníčku může docházet k nedostatkům ve výživě. První je možnost nedostatku železa, které je nejvíce obsaženo právě v červeném mase a játrech. Pro jeho doplnění by měly být zařazeny do jídel luštěniny. Další látkou, kterou by pak vaše tělo mohlo postrádat, je vitamín C. Tato strava s sebou také přináší příliš vysoký obsah vlákniny, píše server nehladu.cz. Toto spojené s nadměrnou konzumací rostlinných kyselin zhoršuje vstřebávání minerálních látek. Samozřejmá je pak také nutnost správného doplňování bílkovin. Nelze nezmínit vitamín B12, který je pro správné fungování organismu zásadní a ve velkém množství se nenachází právě v rostlinných zdrojích. Zvláště těhotné ženy, kojící matky a malé děti by si měli dávat největší pozor. Pro správný vývoj dětí je vyvážená strava velmi důležitá, a proto mohou mít problémy i diabetici.

A co vy? Už jste zapálený vegetarián, láká vás tato dieta, nebo jste naopak zapálený masožravec?