Ve sněmovně to bylo ostré! Opozice neuspěla

Přesne taj, jak se očekávalo, opozice neuspěla s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Poslanci jednali bez přestání 22 hodin. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Potřebovali 101 hlasů.

S nedůvěrou nesouhlasilo 100 poslanců koalice. Fiala tvrdí, že Andreji Babišovi (ANO) a spol. jde o rozvrat, expremiér pro změnu mluvil o vládě národní katastrofy. Od poslanců ANO to schytal mj. kvůli drahým energiím a údajné nečinnosti vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za ANO).

Narozeninového přání se dočkal i Babiš, slavící v pátek 2. září 68. narozeniny. Na výtky, že chyběl řadu hodin v sále, reagovala Alena Schillerová (ANO) slovy, že slaví narozeniny u televize. Do Sněmovny se vrátil až v pátek ráno. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně v podrobném online přenosu.

O mimořádnou schůzi požádalo opoziční hnutí ANO. Důvodem jsou aféry kolem kauzy Dozimetr a vládního hnutí STAN. Straně vadí také přístup vlády k financím a k řešení energetické krize.

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran.

Opozice požaduje konec několika ministrů. Vedle Víta Rakušana žádají odstoupení také Zbyňka Stanjury  Josefa Síkely.

Babiš uvedl ve Sněmovně, že Fiala vede vládu katastrofy. Považuje současný kabinet za mafiánský, korupční a postavený na lži.  „Ukazuje se bohužel, že naše země nemá konstruktivní opozici,“ kontroval premiér Fiala. „Vaše vystoupení je důkazem toho, že vám jde o rozvrat a uchopení moci za každou cenu,“ vzkázal Babišovi. Ukázalo se, „v jak vykonstruovaném světě lží a nesmyslů žije“.

Během jednání však došlo i na úsměvné momenty, třeba když ministři přáli Fialovi k 58. narozeninám, které připadly právě na 1. září. Po půlnoci pak popřála k 68. narozeninám pro změnu Babišovi exministryně Dostálová.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: FB Petr Fiala