Vážný omyl! Jurečka se přiznal: „5000 Kč dostanou rodiny s hrubým příjmem do milionu, nikoliv čistým!“

Avizovaný příspěvek 5000 Kč na dítě se bude týkat rodin, které mají příjem do jednoho milion korun v hrubém, nikoliv čistém. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl na twitteru s tím, že původně informaci uvedl špatně. Za chybu se omluvil, podle svých slov se překouknul v poznámkách. Na tiskové konferenci po jednání vlády původně mluvil o pomoci pro rodiny s příjmem do jednoho milionu v čistém.

Podpora by se měla týkat domácností, které mají měsíční příjem v průměru 83 333 korun hrubého. V čistém po dani a odvodech je částka nižší. Průměrná hrubá mzda podle statistického úřadu loni za celý rok činila 37 839 korun, v posledním loňském čtvrtletí se dostala na 40 135 korun. Příjem domácností s nárokem na plánovanou pětitisícovou podporu na dítě je tak vyšší než dva průměrné výdělky.

Příspěvek na dítě by mohla podle nynějších informací získat například rodina, kde jeden z rodičů je na rodičovské s částkou 12 000 korun měsíčně a druhý vydělává 71 000 korun hrubého.

Jak by mohla dávka přesně vypadat, kdo by ji vyplácel, zda a jak by se o ni žádalo a co by se dokládalo, není zatím jasné. Pravidla má upravit návrh zákona, který připraví ministerstvo práce. Jurečka po jednání vlády zmínil, že by se podpora měla vyřizovat „co nejvíc digitálně“ a že by ji mohlo získat asi 2,1 milionu dětí do 18 let. Podle údajů statistického úřadu je to celkový počet dětí a mladých v tomto věku v Česku. Výdaje by tak činily 10,5 miliardy korun. Dávky vyřizují úřady práce. Nyní čelí náporu, tvoří se u nich fronty a vyřizovací proces se prodlužuje.

Premiér Petr Fiala (ODS) i ministři opakovaně uvedli, že vládní kroky proti zdražování energií, potravin a dalšího zboží mají být adresné a cílené na potřebné, ne plošné. Bránit to podle členů vlády má také dalšímu roztáčení inflační spirály. Navrhovaný příspěvek sklidil kritiku odborů i některých ekonomů a expertů na sociální problematiku. Podle nich je příliš plošný a podporu získají také rodiny, které obtížnou situaci zvládají samy.

Mimořádný příspěvek 5000 korun vyplatila v době covidové epidemie tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů důchodcům. Rozhodla o tom krátce před volbami. Politici nynějších vládních stran, kteří byli tehdy v opozici, to kritizovali. Mluvili o předvolebním uplácení voličů. Podle plánu by se příspěvek rodinám měl vyplatit nejpozději do konce srpna, tedy zhruba měsíc před letošními komunálními volbami.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: aktualne.cz