Vakcíny proti covidu budou i pro malé děti!

Na snímke zdravotníèka naahuje injekènou striekaèkou z ampulky vakcínu Novavax poèas vakcinácie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici dòa 10. marca 2022. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici dnes ministerstvo zdravotníctva SR spúša oèkovanie vakcínou Nuvaxovid od spoloènosti Novavax. Vakcína je dvojdávková a je urèená len pre dospelých. V Banskej Bystrici 10. marca 2022. FOTO TASR - Ján Krošlák
Evropská léková agentura doporučila ke schválení vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a Moderna pro děti od šesti měsíců. Doteď se mohly očkovat děti od pěti let. Rozšíření doporučení předcházelo testování u dětí, v obou případech menších dávek. Obě vakcíny ukázaly účinnost srovnatelnou s tou u vyšších věkových skupin. O konečném schválení teď rozhodne Evropská komise. Ve srovnání s dávkami pro již povolené věkové skupiny budou dávky obou vakcín pro děti od šesti měsíců menší.Vakcínu od firmy Pfizer bude možné podat dětem od šesti měsíců do čtyř let ve třech dávkách po třech mikrogramech. 


První dvě dávky doporučuje EMA podávat s odstupem tří týdnů, po nichž by měla následovat třetí dávka podaná nejméně osm týdnů po druhé dávce. Vakcínu od firmy Moderna bude možné podávat dětem od šesti měsíců do pěti let ve dvou dávkách po 25 mikrogramech s odstupem čtyř týdnů. Obě vakcíny se pro takto malé děti budou podávat jako injekce do svalů nadloktí nebo stehna, uvádí EMA.

ZDROJ: ČT24
ZDROJ FOTO: Teraz.sk