V hledáčku zlínská nemocnice. Senátor Čunek zaútočil na hejtmana Holiše

Mnohamiliardová investice do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně vyvolává nevole. Senátor a bývalý hejtman kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) kritizuje současné vedení Zlínského kraje v čele s hejtmanem Radimem Holišem (ANO) za to, že nemocnice ve vlastnictví kraje spolupracuje s firmou stíhaného podnikatele.

Čunkovi vadí, že některé zakázky v rámci přestavby nemocnice za zhruba 3,5 miliardy korun dostala administrativně na starost firma Via Consult, jejíž spoluvlastníkem je podle serveru Seznam Zprávy Milan Konečný, který na konci května skončil ve vazbě. S ostatními podnikateli měl zmanipulovat stavební zakázky v Moravskoslezském kraji.

Senátor považuje za lživé vyjádření hejtmana Holiše, který uvedl, že firma VIA Consult byla vybrána řádným výběrovým řízením.  „Dané výběrové řízení bylo uzavřené. Není pravdivá informace, že se mohl přihlásit každý, bylo to uděláno právě takovým způsobem, aby se přihlásil menší okruh uchazečů,“ oponuje Čunek v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Podle serveru je pravdou, že v databázi Národního elektronického nástroje (NEN) je u výběrového řízení na poskytování administrativních služeb pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati (dále KNTB) uvedeno, že výběrové řízení proběhlo formou takzvané uzavřené výzvy.

Na podvodnou zakázku Čunka upozornila bourací firma

Senátor se o firmě dozvěděl až v momentě, kdy měla začít pracovat pro KNTB, jako firma, která vyhrála soutěž na administrátora veřejných zakázek. V rozhovoru také popisuje, jak se o případu dozvěděl. „Obrátila se na mě firma, která provádí bourací práce. Upozornili mě, že daná soutěž ve Zlíně je podvodná, protože je vypsaná tak, aby přízemní budovu mohla bourat jen předem určená firma. Ze zadání skutečně díky nesmyslným požadavkům ohýbání zakázky čišelo. Například, aby vítězná firma měla zkušenost s bouráním vícepatrových  budov – jako by tady měli bourat mrakodrapy jak na Manhattanu, přitom jde o jednopodlažní objekt,“ popisuje bývalý zlínský hejtman s tím, že jim řekl, ať mu napíší podnět, na základě kterého bude moci věci prošetřit. „Já jsem to předal dozorčí radě krajské nemocnice a dozorčí rada na svém jednání uznala, že ty podmínky jsou podivné. Proto zakázala uzavřít s výhercem smlouvu,“ popisuje další sled událostí a dodává, že nabídnuté práce v zakázce, kterou měla vybrat Via Consult, byly předražené.

„Dozorčí rada nemocnice ale zakázala představenstvu smlouvu uzavřít. Byl dán podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který po několika měsících zkoumání zakázku zcela zrušil a uložil pokutu krajské nemocnici za to, že zakázka je netransparentní a že „bezdůvodně vytváří překážky v hospodářské soutěži“ – tohle je citace z rozhodnutí ÚOHS,“ uvádí Čunek v rozhovoru pro Seznam Zprávy a pokračuje, že navíc antimonopolní úřad uložil nemocnici pokutu i za další zakázku, kterou Via Consult v krajské nemocnici administroval.

Čunek v době svého hejtmanství firmu VIA Consult neznal

Čunkovi se celá záležitost zdá divná. V době, kdy on byl hejtmanem, firmu VIA Consult neznali. „Někdo z nové reprezentace ji ale znát musel, protože byla jedním z těch, koho kraj oslovil. Vůbec je to podivné, protože kraj má z doby mého působení vysoutěžených pět administrátorů veřejných zakázek a doporučil všem svým organizacím, aby tyto administrátory používali. Buď hejtman Holiš, nebo tehdejší předseda představenstva nemocnice Filip, který je mimochodem stejně jako Via Consult ze severní Moravy, si tuto firmu vybrali záměrně,“ domnívá se Čunek s tím, že za výběr firmy Via Consult odpovídá představenstvo krajské nemocnice, které je však samozřejmě řízeno požadavky krajské rady v čele s hejtmanem.

Problém chce řešit na zastupitelstvu kraje

Podle jeho slov následně není vyloučeno trestní oznámení. Na paškál si vzal i současné vedení kraje. „Hejtman postupuje naprosto amatérsky a řekl bych, že je naprosto prokorupčně zaměřený. Věděli, že zakázka na bourací práce je přestřelená…Krajská rada je za to zodpovědná, protože ona zastupuje zájmy vlastníka – tedy Zlínského kraje,“ kritizuje s tím, že na problém upozorňoval, ale hejtman kritiku odmítal.

Radim Holiš se brání

Podle něj do výběrového řízení na firmu Via Consult Rada Zlínského kraje nijak nezasahovala.  „Nebylo nikdy na jednání valné hromady odsouhlasováno, je to kompetence představenstva. Dále jsem se osobně nikdy nezúčastnil jakéhokoli jednání, kde se nastavovaly podmínky tohoto výběrka, a nikdy jsem v této věci osobně s nikým nejednal. To si bohužel pan kolega Čunek, který v minulosti do všeho zasahoval, ani nedovede představit…“ napsal Holiš Seznam Zprávám a trvá na tom, že výběrové řízení bylo zákonné. Holiš Čunka obviňuje ze „zhrzenosti a stihomamu, politik prý nové vedení kraje pronásleduje, protože se nesmířil s krachem svého někdejšího plánu na výstavbu nové nemocnice.“