Ušetřete na daních: Seznamte se s výhodnými slevami v českém daňovém systému

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Daňový systém České republiky přináší několik pozitivních zpráv, mezi nimiž jsou slevy na daních. V našem přehledném seznamu jsme pro vás připravili informace o tom, jaké slevy můžete využít a kolik ušetříte.

První a základní slevou je sleva na poplatníka. Každý plátce daní má na ni ze zákona nárok. Pro rok 2022 byla stanovena státem na 30 840 korun, tedy 2 570 korun měsíčně, zveřejnil server e15 finexpert. Tuto slevu lze uplatnit v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně v plném rozsahu. Lze ji využít i při zaměstnání pouze během části roku, a to v poměrné výši.

Další slevou je sleva na dítě, což je státní podpora rodin s dětmi. Mohou ji čerpat i OSVČ uplatňující daňové paušály, jejichž široký příjem nepřekročil 1 milion korun. Na první dítě je sleva 15 204 korun, na druhé 22 320 korun a na každé další dítě 27 840 korun. V případě postiženého dítěte se slevy zdvojnásobují.

S dětmi je spojena i třetí úleva na dani a to školkovné. Jednomu z rodičů lze za rok 2022 odečíst až 16 000 korun na daních, když jejich dítě chodí do školky, komentuje server Peníze.cz. Maximální výše školkovného odpovídá minimální měsíční mzdě, která pro rok 2023 činí 17 300 korun. Tato úleva by vám měla poskytnout náhradu za školné.

Slevu na vyživovaného manžela či manželku lze uplatnit pouze v případě, že jste oficiálně svobodní, anebo v registrovaném partnerství. Nárok vzniká při ubývání společné domácnosti a příjmy dané osoby nepřesáhly 68 000 korun za loňský rok. Hodnota slevy je 24 840 korun.

Další skupinou, která má nárok na úlevu na dani, jsou poplatníci s invalidním důchodem. Pro ně platí sleva ve výši 2520 korun ročně v případě invalidity I. nebo II. stupně, uvádí server měšec.cz. Pokud má poplatník invaliditu III. stupně, sleva se zdvojnásobí. Držitelé průkazů ZTP/P mají výhodnější slevu ve výši 16140 korun ročně. Tuto slevu nelze nárokovat za celý rok, ale pouze za měsíce, kdy poplatník spadal do této kategorie.

Studenti mají také zvýhodnění, pro ně platí roční úleva na daních ve výši 4020 korun. Toto zvýhodnění platí pro prezenční, distanční i kombinovanou formu studia na vysokých školách, pokud jsou mladší 26 let. Výjimku tvoří studenti doktorandského studia, pro které je tento věkový limit posunut na 28 let. Sleva platí pouze za měsíce, během nichž byl poplatník studentem, a je nutné ji prokázat potvrzením o studiu.

Od roku 2022 byla zavedena nová sleva na zastavení exekuce. Tuto slevu můžete uplatnit až v letošním daňovém přiznání. Pokud byla vaše exekuce zastavena trvale alespoň 3 roky kvůli neúspěšnému vymáhání pohledávky, můžete si odečíst na daních 30 % z vymáhané částky, která nesmí překročit 1500 korun. Tuto slevu mohou využít pouze věřitelé této pohledávky.