Umělá inteligence v Česku: Od obav po nové možnosti v právním poradenství a vzdělávání

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Rozmach umělé inteligence ve světě přišel raketovou rychlostí. Něco, co se ještě nedávno zdálo být jen součástí sci-fi filmů a románů, se dnes již běžně používá v každodenním životě. A jak se k tomuto pokroku staví Česká republika? Názory se různí, od obav některých univerzit kvůli čím dál tím rafinovanějšímu podvádění studentů, přes vládu, která staví k inovacím spíše pozitivně, až po trh práce, kde jsou z celého procesu rozpačití jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.

České firmy si zatím nejsou úplně jisté, jak se k situaci postavit. Podle serveru BusinessINFO.cz necelých 50 % velkých českých firem prozatím vyčkává a umělou inteligenci spíše ignoruje. Zavádění inovace do procesu práce jim prozatím nepřijde výhodné. Přitom pouze 21 % dotázaných firem využívá zatím ChatGPT bez omezení. S omezením ho do provozu zařadilo dalších 20 % firem a 3 % firem použití AI dokonce přísně zakazuje. Přitom potenciál je zde obrovský: „V blízké budoucnosti z něj bude nejvíc čerpat byznys. Umožní například budování excelentního zákaznického zážitku, vytváření vlastních ChatGPT aplikací, tvorbu interních asistentů pro znalosti, usnadní online nakupování anebo správu osobních financí. Potenciál generativní AI je obrovský,“ cituje server BusinessINFO.cz CEO Blindspot Solutions Ondřeje Vaňka, který se specializuje na vývoj a implementaci AI řešení. Do budoucna se plánuje začleňovat AI čím dál tím více, ale prozatím téměř dvě třetiny firem mají obavy ohledně úniku informací.

Pokrok se nicméně nezastaví, a to ani zde v Česku. Byl spuštěn totiž první AI právní poradce, informuje server FZONE.cz. České advokátní kanceláře velmi rychle využily potenciálu, který AI nabízí, a začlenily ji do své nabídky poradenských služeb. Advokátní kancelář Petráš Rezek jako první v Česku spustila webové stránky, kde vám s právním problémem poradí „právník robot“. Nyní jsou jeho schopnosti omezené, ale už se pracuje na dovybavení ho informacemi a znalostmi, které k poradenské činnosti potřebuje.

„Nejsme tradiční advokátní kancelář a naším cílem je a vždy bylo poskytovat právní služby jinak. To se projevuje jak v samotném přístupu ke klientům, tak v tom, že vždy chceme pro naše klienty něco navíc. S rostoucími možnostmi umělé inteligence jsme rychle začali přemýšlet nad tím, jak ji můžeme využít při poskytování právních služeb, a spolu s našimi IT partnery z Riganti jsme začali pracovat na webu www.ai-advokat.cz,“ říká advokát Lukáš Rezek pro server FZONE.cz. Prozatím se rozhodně nejedná o službu, která by mohla nahradit člověka právníka, ale možnosti jsou velké.

Třetí sférou, kterou se AI velmi jednoznačně dotkla, je vzdělávání. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se rozhodlo spustit projekt s cílem zjistit, zda jsou české školy připravené na implementaci AI do výuky. Na svých stránkách zveřejnilo dotazník určený pro pedagogy, vedoucí pracovníky vzdělávacích zařízení a vychovatele, kde se ptají na zkušenosti s AI, a to jak ve školách, tak při domácí přípravě. Cílem je také zjistit, zda se AI začala využívat i k podvádění a zda jsou vytvořena pravidla. Myslím, že se tedy brzy můžeme těšit na první vládní omezení využívání těchto programů. A co vy, často využíváte umělou inteligenci?