Učitelé se pravděpodobně nedočkají slibovaného navýšení mezd

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Kantoři po celé České republice nadějně vyhlížejí plánované navyšování mezd, kterých se pravděpodobně ale nedočkají. Nový systém výplaty nemocenské by z balíku určeného na mzdy učitelů mohl ubrat značnou část. Nově by se měla nemocenská vyplácet z peněz, které budou určeny na mzdové náklady.

Kantoři po celé České republice nadějně vyhlížejí plánované navyšování mezd, kterých se pravděpodobně ale nedočkají. Nový systém výplaty nemocenské by z balíku určeného na mzdy učitelů mohl ubrat značnou část. Nově by se měla nemocenská vyplácet z peněz, které budou určeny na mzdové náklady.

Prvních čtrnáct dní nemocenské učitelského sboru bylo doposud vypláceno z financí, které byli určeny na nákup školních pomůcek a potřebné výbavy. Celé to znamenalo obrovské organizační potíže pro vedení školy. I v tomto konkrétním sektoru by mělo dojít ke změně, ale ani s tímto případným řešením nejsou odboráři ani zástupci jednotlivých škol spokojeni. Jak uvádí web iRozhlas.cz, nově by se měla nemocenská vyplácet z peněz, které budou určeny na mzdové náklady. Bude to ale velice nákladné, jelikož se za nemocného učitele musí najít náhrada, která je placena za suplování, které je bráno jako přesčas, a tudíž jsou placeni více.

Situace nebude příznivá právě pro ředitele škol, kteří budou muset pravděpodobně doplácet z peněz pro učitele i nepedagogické pracovníky, jako jsou školní psychologové, kuchařky či údržbáři. Proplácení nemocenské se totiž netýká jen kantorů, ale právě i těchto ostatních zaměstnanců. „A nemocenská se nevyplácí jen učitelům a ostatním pedagogickým pracovníkům, ale i těm nepedagogickým od školníka přes uklízečky, kuchařky, účetní, ekonomky až po správce IT,“ řekl Právu šéf školských odborů František Dobšík.

Místopředsedkyně školských odborů Martina Seidlová zmínila v rozhovoru pro Radiožurnál, že tyto nepedagogické pozice nejsou tolik obsazené, ale nikdo není ochoten pracovat za tak malý obnos peněz.

Kantorům by se měl od příštího roku navýšit plat tak, aby dosahoval úrovně 130 procent průměrné mzdy z roku 2022. Podle ministra školství Mikuláše Beka, to bude jen necelých 115 procent, jak uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál. Dodal, že je to převážně tím, v jak ekonomicky neklidné době se právě nacházíme.

Nepříjemná pandemie, která potrápila nás všechny zanechala své následky i na učitelích, kteří od doby, co COVID-19 udeřil marodí mnohem více než tomu bylo předtím. „Zatímco před covidem jsme spotřebovali na nemocenskou zhruba 200 000 korun, tak jen za leden a únor letošního roku jsme spotřebovali 250 000 korun za nemocenskou,“ řekla Pavla Tomášová, ředitelka základní školy Ruská v Litvínově, pro Český rozhlas Sever.

Lze říci, že platy učitelů jsou stále velkým a důležitým tématem pro diskusi. Kantoři hrají klíčovou roli ve vzdělávání mladé nastupující generace a je proto důležité, aby byli adekvátně odměňováni za svou odvedenou práci.