Tomio Okamura si myslí o nové vláde, že je esencí vlastizrady

Jednání v Poslanecké sněmovně bylo naplněno politickými výstupy. Kromě kritiky Andreje Babiše, jehož hnutí nevysloví nové vládě důvěru, ke stejnému závěru dospělo také hnutí SPD situaci hrotil také jeho předseda Tomio Okamura, který se pustil do jednotlivých členů nového kabinetu. Vyčetl jim zejména postoj ke covid očkování, ale také k financování zubů občanů Česka.

„Tato vláda zatím nenabídla žádná konkrétní řešení, jak vyřešit drakonické zdražování energií, rostoucí ceny potravin či jak podpořit výstavbu dostupného bydlení,“ začal svůj proslov předseda hnutí Tomio Okamura. „Skutek utek, sliby chyby,“ dodal.

„Tato vláda je esencí vlastizrady,“ uvedl Okamura a citoval trestní zákoník. Poté se vyjádřil k personálnímu obsazení vlády. Stejně jako bývalý premiér Andrej Babiš, který se ve svém proslovu pustil do Vlastimila Válka, i Okamura zkritizoval ministra zdravotnictví.

„Noví vládní politici taky slibovali, že budou proti povinnému covid očkování. Po volbách ale občany obelhali a svůj slib nedodrželi,“ řekl Okamura a citoval Válka, který během debaty o povinném očkování uvedl, že kdyby bylo očkování povinné, bude prvním, „který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před Sněmovnu a nepustí sem ministra“.

„Pane ministře Válku, vy jste si nesundal ani košili. Ale ani to vidět nechci, takže v pořádku, natož, abyste jako ministr něco udělal proti povinnému očkování. Že se vy a vaše vláda nestydíte obelhávat lidi,“ pokračoval Okamura. „Pan ministr se tváří, že mě neslyší. Přitom je metr za mnou,“ dodal.

„Vláda ještě před hlasováním o důvěře udělala maximum pro to, aby dokázala, že je hrozbou pro naši společnost,“ prohlásil Okamura. Zmínil v této souvislosti klimatické cíle Evropské unie, které kabinet pokládá za příležitost. Podle Okamury ale právě tato zelená politika stojí za zdražováním energií.

Kabinet podle předsedy SPD zastává to nejhorší, „co Brusel a jeho ideologové prosazují“. „Tak lokajský vztah má málokterá země,“ uvedl Okamura a mluvil o vlastizradě.

Lídr SPD zkritizoval například postup Fialovy vlády při koronavirové krizi i prosincovou schůzku tehdy ještě kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který pak ohlásil odchod do civilu. Podle Okamury je tato schůzka na zřízení sněmovní vyšetřovací komise.

„Jsou tu domněnky, že chtěl ovlivnit vyšetřování Andreje Babiše nebo že chtěl ovlivňovat různé kauzy. Pan Švejdar nechtěl jít na ruku,“ obvinil Rakušana předseda SPD. „Já nevím, to jsem slyšel, proto se ptám. Je to na úrovni udělat vyšetřovací komisi. Je šílený, jak vy se chováte,“ prohlásil Okamura.

Terčem Okamurových výtek se staly i různé body vládního programu, mimo jiné ve zdravotnictví, v ochraně životního prostředí a v zahraniční politice.

Předseda hnutí SPD pokračoval kritikou programového prohlášení vlády, v souvislosti s tím zaznělo z jeho úst několik výroků. „Lidi nemají na zuby, chybí jim zuby, protože na to nemají peníze,“ uvedl Okamura. Během tohoto výroku už se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka začal chytat za hlavu.

Pokračoval dalším bodem prohlášení, který zaujal jeho pozornost. „Budete vybírat národního ptáka, to jsou vaše priority?“ zeptal se Okamura, který za tento dotaz sklidil potlesk. Informoval portál idnes.cz.

ZDROJ: idnes.cz

ZDROJ FOTO: novinky.cz