To se nám to hoduje, když to platí erár. Catering na palubách vládních letadel pro politiky a podnikatele platí obrana

Vláda potřebuje urgentně řešit stav rozpočtu, jeho příjmovou a především výdajovou stránku, protože zadlužování nabírá na otáčkách, inflace je stále značná a i v evropském měřítku relativně vyšší. Nelze očekávat, i s ohledem na probíhající válku na Ukrajině, nějaké náhlé zlepšení „samo od sebe“. Pozornost přitahují pochopitelně objemově zásadní položky. Aktuálně jsou to starobní důchody a jejich valorizace, největší výdej státu. Ale v registru smluv lze najít řadu případů relativně drobných nákladů, nad nimiž zůstává rozum stát.

Jestliže žijeme na dluh, který se navyšuje, a který budou platit budoucí generace, jestliže hrozby nedaleko našich hranic vyžadují efektivní a zvýšené investice do obrany, proč stát platí za catering na palubě vládních letadel tu 94 tisíc korun, tam 114 tisíc korun? Jde o příklad dvou letů. První do Vietnamu a Malajsie 18. února, druhý na Filipíny o několik dní dříve, 11. února.

Na Filipíny zamířil v únoru místopředseda sněmovny Jan Skopeček z ODS, známý svým konzervativním přístupem k rozpočtu. Doprovodila ho podnikatelská delegace, kterou vedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl. Celkem odletělo 11. února vládním letounem z vojenského letiště Kbely 62 osob. Cílem bylo mj. změnit trend v obchodní bilanci České republiky s Filipínami: „Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Filipínami sice vykazuje rostoucí trend, v posledních letech je ale obchodní bilance pro Českou republiku v záporných číslech kvůli rostoucími dovozu z Filipín a stagnujícímu vývozu z ČR na Filipíny,“ čteme na komoraplus.cz.

Zatímco premiér Fiala letěl nedávno do Spojených arabských emirátů běžným linkovým letem, cestu na Filipíny zajišťovalo prostřednictvím letounu vládní letky 24. základny dopravního letectva ministerstvo obrany. Na palubě zpátečního letu byl pro cestující na náklady rezortu obrany připraven catering v hodnotě 114411,53 Kč, tedy 1845 korun na osobu.

Dalším příkladem je pak cesta zástupců dvou desítek firem působících v oblasti energetiky, leteckého průmyslu, strojírenství, logistiky nebo farmacie do Vietnamu, kam letěli 18. února v delegaci vedené ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem. Cesta pokračovala 22. února do Malajsie. A catering? Pro 66 osob v hodnotě 94017,67 Kč, tedy úspornějších 1470 korun na osobu.

Nejde o horentní sumy ani o problém první kategorie. Ale je otázkou, proč má ministerstvo obrany, ačkoli mu významně rostou příjmy, protože obrana je prioritou vlády, platit cestujícím vrcholným politikům, představitelům průmyslových svazů a zástupcům firem při jejich cestě za novými obchodními příležitostmi při cestě do Vietnamu krůtí steaky, bonbony Rafaelo, pralinky Mon Cheri, Mozartovy koule, 192 plechovek Plzně, pozdní sběr vína z Lednice atd., a při cestě na Filipíny také třeba tyčinky Kinder Bueno, balené croissanty a časopisy Týden, Instinkt nebo Respekt. Kdo potřebuje jako součást cateringu tištěný časopis, který si může přečíst v mobilu, a když už ho potřebuje, proč mu ho kupuje ministerstvo obrany?

Nezpochybňujeme význam podobných cest ani dobrou vůli politiků podpořit autoritou své funkce a svými kontakty české firmy ve světové konkurenci. O výsledcích podobných cest se zpravidla obsáhlé zprávy nepíší, efekty mohou být dlouhodobé a těžko měřitelné, ale je dobře, že takové iniciativy probíhají. Místopředsedům poslanecké sněmovny a ministrům vlády loni těsně před Vánocemi vzrostl měsíční plat na 195300 korun. Opravdu jim má ministerstvo obrany kupovat na cestu do Asie tyčinky Snickers? Nebo podnikatelům, kteří tam letí rozvíjet svůj byznys? Stát je přeborník v plýtvání a těžkopádnosti. Jde o dva malé příklady nákladů, které jsou zcela zbytné. V součtu může jít o sumu, která by byla v rezortu ministerstva obrany nepochybně využitelná racionálnějším způsobem.

Zdroj: Registr smluv

Zdroj fota: Ministerstvo obrany