Státní svátek ve světle protestů. „Vláda nás připravila o peníze,“ hlásali demonstranti

Den vzniku samostatného Československého státu, který se slaví každoročně 28. října se nesl letos v poněkud jiném duchu. Na náměstí Republiky v Praze se sešla stovka odpůrců vládních opatření na demonstraci nazvané Manifestace za svobodu. Pořadatel akce David Tesař před přítomnými do mikrofonu hlásal, že životy lidí jsou díky vládě drakonicky likvidováni. Demonstrace se neobešla bez potyček s policií. Odpůrci také neměli často nasazené roušky, hrozí jim pokuta.

Na místě u pódia bylo 100 lidí, což je povolené maximum účastníků. Policie tak akci uzavřela a další demonstranty nepouští. Někteří demonstranti nemají nasazené roušky a protest se neobešel bez konfrontace s policisty.

„Vláda nás od jara soustavně stíhá svými opatřeními a nepomáhá nám, naopak nás sráží na kolena. Když jsme se v létě zvedli, tak nás teď ještě tvrději sráží na kolena,“ prohlásil za potlesku demonstrantů svolavatel David Tesař a dodal, že právě tento sváteční den jsme se sešli na tomto místě, kde byla kdysi založena Československá republika, aby bojovali za všechny pracující lidi, kteří teď pracovat nemohou.

Tesař několikrát poukázal na to, že demonstrace není namířená proti nákaze novým koronavirem, ale proti vládním opatřením. „Vláda nám vzala ty polštáře, které jsme měli, jak nám doporučovala paní ministryně Schillerová,“ stěžoval si Tesař. „Vláda vykradla Národní banku a připravila nás o naše peníze. Pustili se ale také do našeho státu, do jeho fungování, do našich rodin,“ pokračoval za hlasitého potlesku demonstrantů.

Podle organizátora opatření likvidují životy občanů. Podle něho nikdo nedokázal, zda opatření hubí covid, co ale organizátoři bezpečně vědí, že ničí občany. Vyzývají vládu, aby se vrátila do ústavních kolejí a navrátila občanům svobodu a pravdu. V projevu též nařkl vládu, že covidové pacienty chce svými nařízeními sama ,,vyrobit“ a naplnit jimi nemocnice.

Minulá demonstrace 18.10. skončila násilně

Poslední protest v Praze, který se uskutečnil 18. října na Staroměstském náměstí, skončil násilným střetnutím s policisty. Ozbrojené složky zasahovaly až poté, co je někteří účastníci začali napadat.

Pří protestu 18. října zadrželi policisté přes 100 demonstrantů a došlo k několika potyčkám. Policisté na výtržníky  použili donucovací prostředky jako slzný plyn, vodní dělo, zásahové výbušky a další. Tři zasahující policisté skončili v nemocnici.

Protesty 18. října byly nakonec předčasně ukončené. Počet účastníků překročil povolené limity.Většina neměla roušky a nedodržovali dostatečné rozestupy.