Starosta má řídit, máme dost placených funkcí, aby se dělalo i něco navíc,“ řekl zastupitel Lukáš Pertl

Praha – Zvládání pandemie koronaviru patří mezi nejzásadnější témata, která se přímo dotýkají života občanů. Na Praze 15 se podle názoru opozičního zastupitele Lukáše Pertla dělá jen to nutné a potřebné. Koalice, která se dostala k moci v roce 2018 se skládá z hnutí ANO, ODS a TOP 09. Radnici vede podruhé starosta Milan Wenzl.

Právě on by měl podle zastupitele Pertla více tlačit na své podřízené, aby odváděli lepší práci. „V koalici jsou lidé, kteří jsou za to velmi dobře placeni z veřejných prostředků,“ prohlásil pro VH opoziční zastupitel. Zmínil především dva výbory, kde jsou rezervy. „Starosta Wenzl má řídící funkci. K ruce má radní, kteří za to nesou zodpovědnost. Jmenovitě pan Pešek a pan Fišer. Oni by měli předkládat nové návrhy,“ přidal svůj pohled Lukáš Pertl.

Trojka na vysvědčení

Covidová situace je v napříč Českou republikou různá, nikomu se ale nevyhnuly vládní restrikce a omezení. Všichni bez rozdílu byli hozeni do vody, kde se mají naučit plavat. „Je to složité, v tom chaosu, který jde z nařízení vlády a ministerstev. Na Praze 15 se situace jakž takž zvládla. Půjčovaly se notebooky rodinám pro výuku,“ vypíchl pozitivní případy. Přesto by se našly možnosti na zlepšení. „Dal bych koalici známku za tři. Prostě se udělalo to, co se udělat muselo, ale nic navíc,“ řekl Pertl.

První online jednání

Přes naléhání opozice se dlouho nepodařilo prosadit jednání zastupitelstva v online prostředí. To, co je jinde standard, to bylo na Praze 15 dlouho jen zbožným přáním. „Navrhovali jsme i online jednání komisí a výborů, ale bez úspěchu. Až v březnu se nám podařilo přesvědčit koalici o tom, že je to možné,“ podivoval se Pertl. Jestli něco fungovalo téměř bez omezení, tak to byl úřad městské části.

Stěžejní témata

Co trápí obyvatele v Hostivaři a v Horních Měcholupech? „Naše obyvatele trápí nedostatek míst ve školách a školkách nebo právě neutěšená dopravní situace,“ řekl pro Deník Blesk starosta Milan Wenzl. Přivítal by například výstavbu zastávky metra, která by situaci rapidně vylepšila.

Se špatnou dopravní situací souhlasí i Lukáš Pertl a přidává další témata, která se přímo dotýkají kvality života. „Určitě nechceme pokračovat v nadměrné výstavbě a tím ubývání zeleně. Chtěli bychom prosazovat otevřenost radnice, ale nikoliv ve smyslu prázdného sloganu. Více naslouchat lidem a ptát se, co chtějí,“ uzavřel Pertl.

Proti výstavbě se postavili obyvatelé bydlící poblíž „Maraťáku“ a zorganizovali petici proti chystané necitlivé zástavbě na rohu Švehlovy a Hostivařské ulice. „Developerův záměr podporuje koalice ANO / ODS a TOP 09. Petici jsme odevzdali na radnici. Děkujeme všem zúčastněným, že jim není osud Prahy 15 lhostejný.
Patnáctka náš domov stojí na straně stávajících obyvatel naší městské části, nikoliv na straně developerů a jejich projektů,“ napsali do příspěvku, který umístili na oficiální facebookový profil.

Již před časem se k tématu základních škol vyjádřil i starosta Wenzl. „Kapacita základních škol je v naší městské části dostačující, ale v mateřských školách je to bohužel horší již řadu let. Řešíme to dnes a denně. V minulém volebním období jsme kapacitu mateřských škol zvýšili o 160 míst,“ prohlásil v rozhovoru pro Deník Blesk.