Spisovatel Neff: Bartoš premiérem? Abychom neříkali „zlatej Babiš“!

Pandemie koronaviru otřásá společností v různých oblastech. Lze říci, že lidé ve společnosti jsou naštvaní a vztek si vylévají na současné vládní představitele. Podle spisovatele a novináře Ondřeje Neffa právě nelibost vládnoucího hnutí ANO za učiněné kroky související s epidemií nahrává opozičním blokům. Jmenuje například Piráty, kteří tak mohou mít reálnou šanci v nadcházejících volbách uspět. To by podle něj mohlo být ještě mnohem horší.

Podle Neffa země nadcházející vlnu plošného očkování nezvládne. Strategie pro vakcinaci není ještě řádně připravena. „Nejlepší propagací pro nadcházející očkovací celoplošnou ofenzívu by byly přesvědčivé informace o promyšlených efektivních přípravách. Ministerstvo zdravotnictví sice vydalo Strategii očkování, je to ale šestnáctistránkový obecný elaborát, který neodpovídá na základní otázky jako kdy, kam, jak,“ píše s tím, že trochu chápe obavy skeptických lajků i odborníků. V tomto ohledu připomíná i slova koordinátora expertní skupiny Covid-Czechia Petra Ludwiga, která v rozhovoru pro Právo řekl: „Se zkušeností, jak vláda dělala jiné projekty, tak si nemyslím, že očkování zvládne.“

„Je to všem viditelný krach vize, že by se měl stát řídit jako firma. Rozdíl mezi efektivitou soukromého sektoru a čehokoli, v čem má prsty stát, je ohromující. Tak to trvá – bohužel – po celou poválečnou dobu,“ glosuje Neff a porovnává současný stav s komunismem.

„Za komunistů byl stát neefektivní, jelikož žádný soukromý sektor nebyl,“ píše s tím, že od převratu před třiceti lety máme změnu, ale stát zůstal stejný. Nebo spíš se v mnohých ohledech zhoršil.

Možnost změny může pak nastat po volbách. Novinář se domnívá, že představa piráta Bartoše v čele státu není tak nereálná.  „Podle toho, jak jeho politický soudruh Hřib řídí Prahu, můžeme jen říct, potěš pánbu,“ obává se Neff, abychom pak neříkali‚ „zlatej Babiš, byl to packal, ale ne šílenec“.

Nadcházející volby do Poslanecké sněmovny se ponesou v jasném duchu – „antibabiš“. Z toho důvodu se ustanovily zatím dva demokratické bloky, které budou společně kandidovat ve volbách. Jedná se o koalici Pirátů a  STAN a uskupení ODS, KDU-ČSL, TOP09.