Soud rozhodl! Do restaurace mohou i lidé bez očkování. Má to jeden háček! Resort má čas na úpravu opatření

Nejvyšší správní soud zrušil povinné prokazování se očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19 v restauracích, klubech, hernách či v hotelech. Pokud ministerstvo zdravotnictví nařízení neupraví, přestane za sedm dní platit. Soud argumentoval tím, že resort nemá pro podobné opatření oporu v takzvaném pandemickém zákoně. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by zrušení kontrol bezinfekčnosti například v restauracích vyřešilo právě schválení novely pandemického zákona. Opatření, které považuje za správné, by tak podle něj bylo nenapadnutelné.

Pandemický zákon podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen za situace, kdy ohniskem choroby je celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. Ministerstvo však v odůvodnění opatření z konce loňského roku, tedy už za ministra Válka, s takovou argumentací nepřišlo.

Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. „Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Ministerstvo buď může prokazovat, že situace je extrémně špatná a celá země je ohnisko covidu-19, anebo by musela vláda vyhlásit nouzový stav a regulaci restaurací a hotelů zajistit krizovým opatřením.

Pokud si účastníci řízení vyzvednou rozsudek během středy, nabude účinnost příští týden ve středu o půlnoci.

Ministr zdravotnictví Válek ve sněmovně sdělil, že kdyby platila novela pandemického zákona, tak by opatření bylo právně nenapadnutelné. Opatření označil za „bezesporu správné“. Sněmovna o pandemickém zákonu jedná už druhý den. Válek zároveň věří, že maximum restrikcíí kvůli koronaviru se bude moci s ohledem na vývoj epidemie uvolnit v březnu.

Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodnutí ukazuje, že je správné, že se vláda snaží prosadit novelu pandemického zákona. Novela podle Fialy reaguje mimo jiné na předcházející verdikty soudů ohledně zrušení některých protikoronavirových opatření.

„Co je asi nejpodstatnější, že právní prostředí, které máme pro řešení pandemie v České republice a které nám připravila předcházející vláda, není dostatečné a že musíme ještě dál pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ doplnil premiér po jednání kabinetu.

Naprostá většina opatření nové vlády podle Fialy obstála a nebyla zpochybněna. Dané opatření bylo až na jeden detail připraveno minulou vládou, ta nová jej pouze prodloužila. „Ale nechci naši vládu z toho vyviňovat. Pokud se udělala chyba, budeme na ni adekvátním způsobem reagovat,“ dodal Fiala.

NSS nevyloučil, že v budoucnu škrtne i další části opatření, obdržel asi deset jiných návrhů. „Minimálně jeden jde velmi podrobně do odborných podkladů, ze kterých ministerstvo zdravotnictví vycházelo. Nemůžu tedy vyloučit, že rozsah zrušení opatření bude ještě větší,“ doplnil Mikeš.

Z rozsudku také vyplývá, že cílem nynějších ministerských opatření nemá být nepřímé nucení lidí k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ řekl Mikeš.

ZDROJ: CT24

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk