Seznamte se: Lubomír Volný – facebookový skokan roku, noční můra Tomia Okamury

KOMENTÁŘ: Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat… Začal jsem trochu cimrmanovsky, ale myslím, že tento zlidovělý citát dokonale pasuje na skutečnost, že odpadlík Lubomír Volný se pomalinku stává noční můrou Tomia Okamury a daří se mu sbírat hlasy ulice.  Dejme pár informací dohromady…

Předsedu SPD neohrožovali v minulosti odpadlíci, dokázal totiž vždy mediálně vtlouct lidem do hlavy, že ti druzí jsou pučisté. Odštěpeneckým úmyslům čelil už při převratu v Úsvitu, kde mu zmizela půlka poslaneckého klubu. Okamura, ale i přes snahu nového předsedy Miroslava Lidinského, v závěsu s Doc. Martinem Konvičkou, svůj boj vyhrál tenkrát, stejně jako ho zatím podle preferencí vyhrává dnes. Zatím!  Dnes, půl roku před volbami, je jeho hnutí o čtyři původně „nounejmové“  poslance hubenější a drží jen 19 křesel. Jenže z jednoho „nounejma“ se stala hvězda sociálních sítí. Nic proti poslankyním Tereze Hyťhové a Ivaně Nevludové, ani proti pobočníkovi Marianu Bojkovi, ale Volný je v mediálním závodu bere o parník.

Co si budeme nalhávat, ale Okamurovi voliči chtějí „krev“. Okamurova protiislámská linka vydupala ze země přes 11% voličů, nicméně ta linka se postupem času a nástupem covidových témat přehoupla na už ne tak chytlavý boj proti exekutorům a volební motta sociálnědemokratického střihu „Pracovat se musí vyplatit“. Vzpurným hřebečkům přistřihla se hříva. Okamura se zklidnil, a je to do jisté míry dáno i tím, že působí jako místopředseda Sněmovny, a kdo někdy viděl jím řízenou schůzi, dá mi za pravdu, že si počíná perfektně korektně. K jeho škodě touto funkcí ztratil tah na branku. Naproti tomu radikalismus, jaký si může dovolit předvádět a také předvádí odpadlík Volný proti vládě a systému na covidových tématech, má bezesporu potenciál přetáhnout za ta léta „zdomestikované“ a umírněnější voliče SPD na jeho stranu. Vlastně ani nikdo neví, jak se Volného strana jmenuje, ale jen pro úplnost – Jednotní.

From zero to hero

Sedl si předsedajícímu sněmovny násilím na klín, chodí bez roušky, výbor mu srazil celý plat, nechodí do sněmovních restaurací, které mimochodem už dnes fungují jako výdejní okénka, často se hlásí o slovo a co se musí nechat, klidně mě za to ukřižujte, Volného proslovy mají hlavu a patu. Není uspávač hadů, nepřežvykuje napsané projevy. Když jsem viděl jeho vystoupení v DVTV, musím z mého hlediska uznat, že amatérsky působil spíše moderátor Martin Veselovský, který se jej nudně 3x tázal na stejnou věc a pokaždé se mu dostalo pro mě (diváka) relativně uspokojivé odpovědi. Jako by jej chtěl zkoušet, ale v tomto případě žák přerostl učitele. Veselovského fiasko bylo naprosto nepochopitelně ukončeno po Volného slovech „ Já jsem takový medvídek“, načež moderátor raději ukončil rozhovor, raději ve svůj prospěch.

Jako parní válec

Přestože se strana Jednotní dosud neobjevila v žádném průzkumu a stále figuruje v kolonce „různé“ Volného progres se dá snadno vypozorovat na jeho facebooku. Analytika sice není veřejná, ale dá se leccos odečíst z veřejných dat. Průměrný počet like u jeho fotky nebo videa činil před incidentem ve Sněmovně 400, dnes je to odhadem 5000 a jen jeho poslední video z demonstrace, kterou zorganizoval, obdrželo 8,9 tis like, 5,2 tisíce komentářů, ale předně jej nasdílelo 4,3tisíce lidí. Řekněme tedy, že nárůst i v počtu jeho fanoušků je více než desetinásobný, nemluvě o tom, že jeho včerejší zatknutí kvůli chybějící roušce, pro které si šel jak italský fotbalista pro faul za penaltu, zaplnila přední česká média. Volný v prime time, kam se podíváš. Provokuje, tepe.

Podložené

S výjimkou přešlapu kolem covid práškujícího letadla DHL nad Brnem, si Volný necucá data z prstu. Často se odvolává na stanoviska učenců, jakým beze sporu je kupříkladu profesor epidemiologie Jiří Beran. Také Volného hlasitá podpora léku Ivermektin, u níž se zaklínal primářem brněnské nemocnice Michalem Rezkem, dospěla do fáze, že se tímto antiparazitickým lékem zabývala vláda a schválil jej dokonce SÚKL. Lubomír Volný začíná sbírat hlasy ulice. Hlasy lidí, kteří už nechtějí lockdown, hlasy lidí, kteří za covidem vidí jen byznys pro vyvolené, hlasy lidí, kteří chtějí žít jako dřív…  Musíme si uvědomit, že pro jedny blázen, znamená pro jiné hrdina.