Sedavé zaměstnání je novou civilizační chorobou. Jaké má na naše zdraví dopady?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Dlouhé sezení je pro naše tělo mnohem náročnější, než si většina lidí myslí. Tuto skutečnost potvrzují studie, které ukazují na negativní dopady na naše zdraví. Mezi ně řadí například zvýšení krevního tlaku, riziko vzniku cukrovky a žilní trombózy nebo zpomalení činnosti mozku. Je tedy důležité pravidelně střídat činnosti a polohy již v průběhu dne či pracovní směny a dbát na časté pauzy a pohyb.

Mnohé z nás to nenapadne, nicméně židle se v současné době stala jedním z největších nepřátel člověka. Dlouhé statické sezení v práci je pro náš organismus mnohem náročnější, než to vypadá. Bolesti zad a zhoršení držení těla jsou pouze ty nejvíce viditelné z velkého množství vedlejších účinků častého posedávání. Nicméně na pozoru bychom si měli mít před jakoukoliv stereotypní činností. „Je potřeba upřesnit, že jakákoli dlouhodobá, stereotypní a případně jednostranná aktivita je pro člověka zatěžující,“ okomentoval toto téma pro server LIDOVKY.cz předseda České ergonomické společnost Lukáš Šoltys.

Co se vlastně děje s naším tělem, když dlouho sedíme? Kromě toho, že se stáváme čistě pasivním pozorovatelem dění kolem sebe, také utlumíme své svaly, varuje server kancelarskezidle.com. Horní polovina těla je stále aktivní, jelikož drží stabilitu, avšak dolní končetiny pouze odpočívají. Srdce oproti chůzi výrazně snižuje svou aktivitu a tím může docházet k malému oběhu kyslíku. Tělo se tak uvede do stavu lehce podobnému spánku. Dalším faktorem je také zpomalení dýchání a omezení výměny vzduchu v plicích. Tento jev se dá pozorovat i u dalších orgánů, pro které je dlouhé sezení utlumující.

Jaké má dlouhé sezení negativní účinky na naše zdraví? Server BOZP.cz dále zveřejnil výsledky studie, která prokazuje na spjatá rizika. „Dlouhé sezení je příčinou toho, že se v těle zvyšuje krevní tlak i hladina cholesterolu. Lidé jsou pak 2x náchylnější k tomu dostat kardiovaskulární onemocnění,“ uvádí server jeden z příkladů negativních dopadů. Mezi další patří například vyšší riziko vzniku cukrovky až o 24 %, snižování počtu enzymů odbourávající tuky až o 90 % nebo zpomalení činnosti mozku. Také se zvyšuje riziko vzniku žilní trombózy, osteoporózy (neboli řídnutí kostí) a vzniku rakoviny, jelikož se oslabuje imunita člověka.

Co můžeme udělat pro to, abychom situaci zlepšili? „Mnoho lidí si myslí, že když celý den sedí v práci a pak jdou na 2 hodiny intenzivně sportovat, tak vše zachrání. Mnohem lepší je však střídat činnosti a polohy již v průběhu dne či pracovní směny,“ radí doktor Šoltys pro server LIDOVKY.cz. Nicméně být takříkajíc fit rozhodně pomáhá. Dle serveru MOJE ZDRAVÍ tyto dlouho neměnné polohy opravdu lépe zvládají lidé s vyšší fyzickou kondicí. Časté pauzy a dobré podložky jsou základ. Svižná obědová procházka, občasné protažení či lehnutí si na 5 minut na záda jsou jedny z neúčinnějších věcí. Jednoduše řečeno nejpodstatnější je dlouhé sezení přerušovat. Dojděte si do kuchyňky pro kávu, protáhněte se nebo během telefonování choďte po kanceláři. Je však potřeba se tomu začít věnovat a situaci nepodcenit.