Schillerová: V případě potřeby peníze armádě vrátíme!

Včera poslanci schválili rozpočet na následující rok. Komunistům vyšla vláda nakonec vstříc a armádě odebrala 10 miliard korun. Jen díky tomu KSČM klíčový zákon o hospodaření země podpořila. Hlasy komunistů byly totiž klíčové. Kabinet vzápětí potvrdil, že obranným složkám částku vrátí zpět. Ministryně financí Alena Schillerová pro Právo vysvětlila, jakým způsobem to má v plánu udělat. Podle ní si takový rozpočet země může dovolit.

Vláda slovy jejího premiéra volila menší zlo. Takže komunistům ustoupila jen z důvodu, aby se předešlo hrozbě rozpočtového provizoria. „Je to výsledek kompromisu. Zkomplikovalo by to čerpání covidové pomoci a nastartování investičních projektů a znemožnilo by to slíbené zvýšení platů učitelům a pracovníkům v sociálních službách,“ připomněla a dodala, že přesunem 10 miliard z kapitoly ministerstva obrany do vládní rezervy se armádní investice neohrozí.

„Ty peníze budou v rozpočtové rezervě a v případě, kdy budou potřebné, tak je do rozpočtu armády zapojíme. Tento přesun fakticky vojsko, jeho akceschopnost, armádní akvizice ani plnění našich závazků v NATO nijak neohrožuje,“ vysvětluje šéfka státní kasy.

V pátek současně prošel také návrh ČSSD na přesun 300 milionů korun do rozpočtu ministerstva kultury. Lze to považovat za ústupek ČSSD, která chtěla původně 10 miliard v rozpočtu obrany ponechat.

Poslanci  ale nakonec schválili rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Hlasovalo pro něj 56 ze 106 přítomných.