Sází Kocáb na amnézii občanů? Prezidentský kandidát pomáhal tunelovat Trend

Praha – Potvrzeným kandidátem na prezidenta je muzikant a bývalý politik Michael Kocáb. Muzikant, spoluzakladatel Občanského fóra a jeden z iniciátorů petice na výzvu Senátu k podání ústavní žaloby proti nynějšímu prezidentovi, Milošovi Zemanovi. Proslavil se díky hudebnímu uskupení Pražský výběr, kde se společně s Michalem Pavlíčkem stali legendami českého rocku.

Hudbou proti režimu

Celý život zasvětil hudbě a boji proti tehdejšímu režimu KSČ. Po studiích na Konzervatoři v Praze mu nebylo umožněno studovat dále na vysoké škole, jelikož odmítl vstup do jakékoliv socialistické organizace a neúčastnil se voleb. 

Investiční fond TREND

Investiční fond TREND založil spolu s Kocábem jeho hudební kolega Martin Kratochvíl. Jednalo se o jednu z největších tunelářských kauz v devadesátých letech. Díky svojí známosti tak přilákali kolem sta tisíc akcionářů, kteří jim svěřili své peníze. Jednalo o majetek za 1,3 miliardy korun. Poté byla vytvořena nová společnost s podobným názvem, Investiční společnost TREND. Následoval prodej společnosti, jelikož veškeré rozhodování přenechali Kocáb s Kratochvílem na dalším členovi představenstva – Alešovi Machalíčkovi, který následně prodal více než třetinu akcií z fondu, zatímco odjeli Kocáb s Kratochvílem na dovolenou.

Jednali opravdu tak, aniž by to věděli? Kocáb tak přišel k 38 milionů korun, které pak dle jeho slov věnoval charitě. Navíc v ní zaměstnal své rodinné příslušníky.

Kritika současného prezidenta

Kocáb je přesvědčen o tom, že současný prezident je obhájcem Ruské federace. Jako reakci vytvořil petici na jeho žalobu, která dnes sčítá přibližně 23,5 tisíc podpisů. 

Charitativní činnost

Vedle již zmiňované Nadace Michaela Kocába se angažoval ještě v jednom projektu, a to v Roma Spirit. Roma Spirit je projekt s cílem „vytvořit tradici v oceňování práce pro romskou komunitu, vytvořit veřejnou platformu na prezentaci pozitivních reálných přínosů a tak přiblížit široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti, na zlepšení její životní situace a přinášejí efektivní a fungující řešení problémů romské komunity,“ zní na oficiálních stránkách. 

O tom, že bude kandidovat na prezidenta se vyjádřil v médiích již mnohokrát. Svou kandidaturu zvažuje do té doby, dokud se podle něj neobjeví lepší kandidát, kterému by i on sám důvěřoval. Momentálně své veškeré vyjadřování směřuje ke kritice současného prezidenta, ale mediálně činný je rozhodně více, než přechozí roky.