Resveratrol v červeném víně částečně vyvrací mýty o nebezpečnosti alkoholu, jinak je velmi karcinogenní

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Pokud jde o prevenci rakoviny, nedávná studie publikovaná v časopise New England Journal of Medicine přináší zásadní poznatky. Zřeknutí se alkoholu nebo jeho omezení může významně snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny, včetně rakoviny dutiny ústní a jícnu.

Výzkum provedený mezinárodním týmem 19 lékařských odborníků z 8 různých zemí podtrhuje významnou korelaci mezi konzumací alkoholu a rizikem rakoviny. Zjištění ukazují, že čím déle člověk nepije alkohol, tím nižší je jeho pravděpodobnost onemocnění.

„Naše zpráva doplňuje desetiletí výzkumu, který ukazuje souvislost mezi konzumací alkoholu a rakovinou,“ uvádí Dr. Misagh Karimi, onkologický lékař z City of Hope Orange County Lennar Foundation Cancer Center v kalifornském Irvinu. „I když se tato oblast výzkumu stále vyvíjí, víme, že snížení příjmu alkoholu významně snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny.“

A kde leží hlavní problém? Acetaldehyd, který vzniká při metabolismu alkoholu, je hlavní příčinou rakoviny spojené s alkoholem. Acetaldehyd poškozuje DNA a brání tělu v opravě poškození. DNA je buněčný „instrukční manuál“, který řídí normální růst a funkci buňky. Když je DNA poškozena, buňka může začít růst mimo kontrolu a vytvořit rakovinný nádor.

V roce 2012 etanol a jeho hlavní metabolit, acetaldehyd zařadila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) mezi látky vyvolávající nádory (tj. karcinogeny) u lidí. Čím méně alkoholu tedy člověk konzumuje, tím menší je množství acetaldehydu v těle a tím menší je pravděpodobnost rakoviny.

Další zajímavým poznatkem je úzká souvislost mezi konzumací alkoholu a kouřením a rizikem vzniku rakoviny. Studie naznačuje, že současné kouření a pití alkoholu významně zvyšuje riziko onemocnění. Podobně i užívání některých nelegálních drog, jako jsou opiáty a kokain, může zvýšit riziko rakoviny.

„Jako lékař onkolog je jedním z mých nejčastějších doporučení pacientům, aby v rámci prevence nebo léčby rakoviny provedli (a dodržovali) změnu životního stylu,“ zdůrazňuje Dr. Karimi. „Pokud jste pacient s rakovinou nebo jste rakovinu přežili, promluvte si se svým onkologem o konzumaci alkoholu a o způsobech, jak v případě potřeby pití omezit nebo vyloučit,“ burcuje.

Foto ilustrativní. Zdroj: Pixabay.com (free for commercial use)

Každého teď zajímá, zda si nemůže dát ani jedno pivo či víno, aby si zdravotně nepohoršil.  Tak jak to je? Studie ukazují, že pití tří nebo více alkoholických nápojů denně zvyšuje riziko rakoviny žaludku a slinivky. Existují také důkazy, že pití alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Nenechte se plést. I pivo a víno jsou alkohol. Všechny alkoholické nápoje, včetně červeného a bílého vína, piva a likéru, jsou spojeny s rakovinou. Čím více pijete, tím vyšší je riziko rakoviny. Národní toxikologický program Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb USA ve své zprávě o karcinogenech uvádí konzumaci alkoholických nápojů jako známý lidský karcinogen.

A jak je to s tím červeným vínem? U něj se totiž ve stejném okamžiku mluví o tom, že naopak může předcházet rakovině. Je známo, že rostlinná sekundární sloučenina resveratrol , která se nachází v hroznech používaných k výrobě červeného vína a některých dalších rostlinách, byla zkoumána pro mnoho možných zdravotních účinků, včetně prevence rakoviny. Vědci však nenašli žádnou souvislost mezi umírněnou konzumací červeného vína a rizikem vzniku rakoviny prostaty nebo kolorektálního karcinomu.

Vzhledem k těmto zjištěním je důležité zdůraznit preventivní opatření, která můžeme přijmout. Kromě omezení nebo vyřazení alkoholu z naší stravy je to také přestat kouřit, zaměřit se na zdravou stravu, dostatek fyzické aktivity a dodržování dalších zdravých životních návyků.