Rakušan: „Lex Ukrajina chystáme!“ a hádky u Moravce o nouzový stav: „Potřebujeme ho až do konce června!“

Nouzový stav je třeba prodloužit dál, a to až do konce června, hájil vládní postup v Otázkách Václava Moravce v neděli vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vláda bude schvalovat prodloužení nouzového stavu v úterý, ve čtvrtek ve Sněmovně by se pak měl řešit na mimořádné schůzi. Rakušan chce také připravit novelizaci „lex Ukrajina“.

„Nouzový stav skutečně neměl žádný dopad, jak jsme na začátku slibovali, na život lidí v ČR. Žádné zavírání okresů, obchodů, zkracování pracovní doby… Nic takového se tady samozřejmě nedělo,“ ujišťoval Rakušan v ČT.

Ubytování uprchlíků probíhá často v rámci ubytování, které běžným standardům neodpovídá, připustil Rakušan. „Abychom to mohli dělat a mohli jsme to dělat poměrně rychle, je potřeba nouzový stav,“ poznamenal.

„Pokud máme nějaké rychlé opatření, které třeba reaguje na romské příchozí do ČR, na to, že potřebujeme rychle změnit pravidla nějakého fungování, třeba zkrátit nahlašovací povinnost, změnu místa pobytu do tří dnů, potřebujeme nouzový stav,“ tvrdí dál Rakušan.

 

Nouzový stav aktuálně platí v Česku do konce května, Rakušan chce jeho prodloužení do konce června. Pomoci by měl zákon „lex Ukrajina“. „Zásadní parametry toho zákona jsme už diskutovali několikrát,“ poznamenal. Má jít o „komplexní balík, který reaguje na to, co se změnilo“.

Nouzový stav chápe Rakušan nadále jako intenzivní právní instrument, který nikomu nevyhovoval. „Nevyhovoval nám za covidu, nelíbí se nám teď,“ připustil. Vláda do konce roku 2023 přijde s komplexní novelizací krizového zákona v ČR včetně instrumentů, které bez nouzového stavu umožní zvládat situaci například hejtmanům.

„Pokud to srovnám s nouzovým stavem, který byl v období pandemie, tak tento je zcela jiný, to je prostě úplně jiný příběh,“ přitakával ve studiu Martin Netolický (ČSSD), hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD. Celou řadu ubytovacích kapacit pro uprchlíky se podařilo upravit během jednotek dnů.

„Nejedná se o žádné omezování našich občanů, jde o praktický režim, který bylo potřeba využít, žádný jiný česká legislativa nezná,“ míní.

Proti prodloužení nouzového stavu je naopak SPD, kterou u Moravce zastupoval šéf poslaneckého klubu Radim Fiala. Mimořádně by se měla sejít Sněmovna kvůli nouzovému stavu ve čtvrtek.

„Já si nemyslím, že by SPD obstruovalo nouzový stav nebo nějaké další zákony,“ tvrdil Fiala. „Obstrukce nejsou opoziční politikou SPD. Hnutí SPD nikdy nehlasovalo pro nouzový stav, nouzový stav by mělo být něco ojedinělého, něco, co se bude používat jednou za čas. Ale my ten nouzový stav tady máme nepřetržitě už nějakou dobu,“ poznamenal Fiala. Během nouzového stavu podle něj nenese vláda žádnou zodpovědnost a může nakupovat věci bez výběrového řízení.

Nouzový stav není zapotřebí pro schválení zákona lex Ukrajina, ale je zapotřebí tohoto zákona, aby tady nemusel být dál nouzový stav, uvedl v reakci na Fialova slova Rakušan.

Šéf STAN nabádal představitele SPD, aby odblokovali jednání Sněmovny a neobstruovali. „Vás to baví hovořit, hovořit tak, aby se ke slovu nedostali ani ministři, je to prostě stav té současné Poslanecké sněmovny,“ podotkl Rakušan.

Fiala upozornil, že „nouzový stav budete potřebovat pořád na něco, pořád bude nějaká složitá situace“. „Skončí třeba uprchlická krize, bude energetická krize, potravinová krize, budete potřebovat další nouzové stavy,“ říkal Fiala. SPD by podle něj řešila situaci „bez nouzového stavu normálním způsobem“, nad čímž kroutili hlavou Rakušan i Netolický.

„Když přijde ten lex Ukrajina, který už měl dávno být, tak my vám pomůžeme ho schválit, pokud nahradí nouzový stav,“ dodal však nakonec smířlivě Fiala s tím, že ukrajinským lidem je potřeba pomáhat, protože „ti jsou na tom nejhůř a jsou skutečnými proherci této války a válečného konfliktu“.

Rakušan se bránil však také ohledně výpadů opozice kolem toho, že není verifikováno, kolik lidí – skutečných uprchlíků z Ukrajiny – u nás teď doopravdy je.

„My jsme samozřejmě od těch lidí chtěli adresu, ale oni mají volný pohyb. A pokud si nesplnili tu odhlašovací povinnost – a to je problém celé Evropy, celá Evropa hledá, kolik lidí tam skutečně kde má a jak to zjistit – my jsme přišli s praktickým řešením,“ uvedl Rakušan.

V současné době je v ČR dle odhadů zhruba 200 tisíc lidí z Ukrajiny, míní Rakušan. Kolem 140 tisíc lidí pak Česko opustilo, celkově totiž přišlo cca 342 tisíc lidí dle vydaných dočasných víz. „Na rozdíl od Polska či Slovenska nevidíme odchod lidí zpátky na Ukrajinu, to je problém ČR,“ poznamenal Rakušan.

Relokace uprchlíků v rámci krajů je však složitou záležitostí, upozorňoval. „My jsme přišli se systémem, který už někdy od počátku určil optimální počet uprchlíků na jednotlivé kraje. To je samozřejmě nějaký sen, nějaký ideál, který nikdy nebude fungovat zcela, protože Praha, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a další budou vždycky zahlcenější než ty ostatní. My nemůžeme, ať si říká kdo chce co chce, vzít autobus, třeba policii, a vzít lidi, kteří někde jsou – a mimochodem mají dočasnou ochranu, z jejíhož principu mají volný pohyb po té zemi – a vzít je do autobusu, nepustit je ven a odvézt je do jiného kraje. Takhle to nefunguje. Nefunguje ta povinná relokace,“ dodal Rakušan.

Při debatě o romských uprchlících z Maďarska Fiala vládě vytýkal, že je to „finanční turistika, kterou tady bohužel tato vláda od začátku zavedla“. „Oni si sem přijeli pro dávky a odjeli,“ uvedl. „Tak to si děláte legraci,“ reagoval Rakušan.

Lepší přehled by měly české úřady získat s koncem května. „Do 31. května by na žádost ČR měl být spuštěn celoevropský IT systém, do kterého budou mít naši policisté a všichni kompetentní přístup. A reálně uvidíme, kolik lidí se vrátilo zpět,“ uvedl vicepremiér. Nyní má stát informace o registracích, ale nemá jistotu, zda se uprchlíci nadále zdržují na příslušné adrese.

Ministerstvo vnitra chystá v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny zpřísnění kontrol běženců a přidělování sociální pomoci. Co se týče první humanitární dávky po příchodu do ČR, vnitro společně s ministerstvem práce vytváří systém, na základě kterého by dávka u lidí ubytovaných v zařízení hromadného typu mohla být nahrazena tím, že stát platí jídlo a veškeré zabezpečení. Podle Rakušana by se měla vláda příslušnými úpravami zabývat příští týden.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: romea.cz