Raketa na pražském letišti! Covid test dražší než letenka

Testování jede na plné obrátky. Letiště Praha nabízí pro cestující dokonce expresní službu pro testování přímo v prostorách letiště. Cestující se tak mohou prostřednictvím odběrových míst nechat otestovat na koronavirus před odletem či po svém návratu do České republiky.  Testování na letišti provádí zdravotníci společnosti GHC Genetics jednatelů Viktora Furmana a Williama Diddena. Služba je nezvykle vysoká. Za expresní výsledek do dvou hodin spolu s certifikátem o bezinfekčnosti si klient zaplatí až 7500 korun, což může být dražší než letenka do frekventované destinace. 

„Byl jsem v šoku, když jsem si to přečetl, to stát musí regulovat!“ uvedl Ivan Nejezchleba ve svém mailu. Server ParlamentníListy.cz zároveň požádal, aby ověřily, zdali se jeho informace zakládají na pravdě. Z informací letiště vyplývá, že to je skutečně tak.

Správa letiště na svých stránkách uvádí, že expresní služba na letišti, v rámci které obdržíte výsledek testu do dvou hodin, stojí skutečně 7500 korun. Výhodou je, že test se provádí přímo na místě na odběrových místech a výsledek obdržíte SMS zprávou a dále e-mailem. V nezvykle vysoké ceně je i mezinárodní certifikát o absolvování testu potřebný pro vycestování do zahraničí podle podmínek konkrétních zemí.

„Obecně doporučujeme cestujícím, kteří potřebují před svou cestou doložit při odbavení nebo přímo v cílové destinaci negativní výsledek testu na COVID-19, a chtějí test absolvovat na letišti, aby počítali s dostatečnou časovou rezervou na provedení testu a doručení výsledku vzhledem ke svému odletu z Prahy,“ dodává správa letiště na svých stránkách.

Mluvčí společnosti GHC vysvětlil vyšší cenu logistikou. Mnohé společnosti, které testování nabízejí, nemají přímo u sebe laboratoř, v níž testy vyhodnocují. „Náklady na převoz testů jsou pak vyšší,“ dodává Michal Mikšík, mluvčí společnosti GHC, která zajišťuje testování na letišti.

Podle stránek Letiště Praha má nová služba na letišti především přispět ke snížení možnosti šíření nákazy, ale také usnadnit bezpečné cestování. Průměrná cena testů mimo expresních vychází na 1500 korun.