Putin to pohnojil…České firmy hledají náhradu za ruský trh. Koho zasáhl nejvíc citelně výpadek ruského trhu?

Většina českých podniků pocítila dopady ruské invaze na Ukrajinu především prostřednictvím rostoucích cen energií a některých surovin. Část podnikatelů ale kvůli válce přišla i o významné obchodní partnery a musí si hledat nové exportní destinace. Z ruského trhu se stahují malé firmy i největší česká automobilka. 

„Podíl byl už velký, skoro třicet procent našeho exportu. My sami jsme tam měli tři sklady, v Moskvě, Petrohradu a Samaře,“ popisuje generální ředitel firmy Alcadrain František Fabičovic nedávnou situaci svého podniku. Před čtyřiadvaceti lety začala tato firma vyrábět sanitární techniku, 24 let budovala obchodní vztahy s Ruskem. A sotva 24 hodin stačilo k tomu, aby se tyto vztahy patrně na dlouho zcela přetrhaly.

Zboží navíc vyváželi i na Ukrajinu a do Běloruska. Se ztrátou těchto trhů tak měsíčně přicházejí skoro o padesát milionů korun. Za rok by to bylo o víc než půl miliardy. „Snažíme se to nahradit v jednotlivých zemích, takže víc vyvážíme do Afriky, na Blízký východ a snažíme se obnovit vztahy i s Německem. Chceme i do Portugalska a Španělska,“ míní Fabičovic.

Nahradit ruský trh by podle něj mohlo trvat asi dva roky. Pro sankce západu vůči Rusku má ale pochopení. „Když to pomůže tomu, že skončí válka, tak každá troška, co tomu přispěje, je dobrá,“ dodává.

Výpadek ruského trhu citelně zasáhl i největší tuzemskou automobilku Škoda Auto. Po vpádu Ruska na Ukrajinu veškerý export do země zastavila. Jak moc to letos ovlivní její celkovou výrobu, zatím není jasné. „V roce 2021 bylo Rusko naším druhým největším trhem. Bylo zde dodáno celkem 90 400 vozů značky Škoda,“ upřesňuje vedoucí komunikace firmy Tomáš Kotera.Zásadně se válka dotkla i exportu máku. Česká republika je jedním z jeho největších vývozců na světě a Rusko je zase jedním z největších odběratelů, což donedávna vytvářelo výhodnou symbiózu.

„Z celkového objemu jsme do Ruska exportovali patnáct až dvacet procent. Rusko zpracovává zhruba sedm tisíc tun makového semena ročně. Z toho náš podíl byl osm set, někdy i tisíc tun ročně,“ přibližuje jednatel firmy Frumenta Petr Šedina.

Pytle máku si proto nyní musí hledat nové odbytiště. „Produkt jsme vyváželi do Ruska, nyní je zboží připraveno na německý trh,“ uzavírá Šedina s tím, že věří, že výpadek ruského trhu tak budou schopni nahradit.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: FB