Psychoaktivní hrozby ve sladkostech: HHC a kratom pod drobnohledem politické agendy, Schillerová osobně

Zdroj foto: Eva Kovaříková / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Otravy dětí z cukrovinek hýbou mediálním světem a vyvolávají strach nejen mezi rodiči ale i široké společnosti. Jak moc jsou nebezpečné látky HHC a kratom?

Jak jsme viděli po střelbě na FF UK, tak při covidu či jiných celospolečensky tíživých avantýrách politici se o téma začnou zajímat až vždy s křížkem po funuse. Ale tady jde o životy malých dětí a mladistvých, které jsou v ohrožení. Není prostor pro politikaření. Cukrovinky obsahovali HHC –  psychoaktivní látku podobnou THC.

HHC je strukturně velmi podobný THC, což je kanabinoid známý svými psychoaktivními účinky. Nicméně, HHC má tendenci mít mnohem mírnější psychotropní účinky. Jenže potíž je v tom, že se jím lze předávkovat.

A toho jsme nyní svědky. Na světě je problém potravin s obsahem psychoaktivních látek. Podle ministerstva se prodávají ve formě gumových medvídků, čokolády, sušenek, nápojů a podobně. Případů intoxikace výrazně přibylo od začátku letošního roku. Je to alarmující. Například v Karlovarském kraji se v lednu předávkovalo osm dětí a mladistvých, jedno dítě skončilo na JIP. V Plzni bylo za čtvrt roku hospitalizovaných 11 dětí. U intoxikovaných se vyskytují poruchy vědomí, výkyvy nálad, agrese či nevolnosti.

„Účinek kanabinoidů začíná 30 minut až hodinu od požití látky, je zde tedy zpoždění účinku, proto dochází k intoxikacím. Uživatel si vezme například gumového medvídka s obsahem HHC a nepozoruje žádné účinky, tak si vezme za 10 minut další a pak ještě další, a tak dojde k předávkování,“ popisuje v dokumentu vláda.

Zdroj foto: Ilustrativní. Pixabay.com (free for commercial use)

Zase vidíme, že najednou to jde. Jednat se umí rychle, ale až když je pozdě. Promptní jednání kabinetu nastalo až v důsledku množících se hospitalizací dětí či mladistvých po požití cukrovinek, a tedy až nyní rozhodli, že látku HHC dočasně zařadí na seznam návykových, zakázaných látek.  Brzo. Mohlo se tomu předejít. Jaké překvapení, že politické spektrum není jednotné. Piráti mají opět problém. Prý nechápou, proč by se mělo zařazovat HHC, když máme mnohem nebezpečnější látky a dávají za příklad alkohol. Jenže, odkdy alkohol pijí děti?

Aby toho nebylo málo. Rýpla si i opozice. Alena Schillerová ráda točí videa. To už víme. A pro tuto oblast natočila opravdu jedno originální. Nutno podotknout, že se na to i náležitě vymódila. Leopardí dlouhý kabát podtrhoval vážnost tématu, řečeno ironicky. „HHC je nebezpečná látka, která ohrožuje naše děti. Jsem pár kroků od Poslanecké sněmovny a jdu se přesvědčit, jak moc je toto nebezpečí dostupné,“ uvedla ve videu a spustil se zrychlený záznam za doprovodu „instagramové“ hudby, jak exministryně chodí po Malostranském náměstí a shání sušenky s HHC. Měla je do pár minut. Tím chtěla ilustrovat, že sehnat je, je celkem brnkačka. A jak by se dalo od opoziční političky čekat, opět udeřila směrem k vládnímu kabinetu. Hnutí ANO se dlouhodobě dušuje, že chce světový mír, proto nás nepřekvapí, že už to přeci říkali. Na konci videa vyhodila sušenky expresivně do popelnice. No jo, možná to znamená další politický bod v rámci budoucí volební soutěže.

Upozornila ale na ještě jednu důležitou látku. Kratom. Ten je v jihovýchodní Asii používán v tradiční medicíně jako náhražka opiátů. Nízké dávky kratomu působí stimulačně, vyšší spíše tlumivě a euforicky. Často je zneužíván jako povzbuzující látka. V ČR je využíván především jako alternativa k vysoce návykovým opioidním lékům proti bolestem a jako prostředek ke zbavení se závislosti na opioidech (např. morfin, heroin, kodein). Nicméně užívání kratomu je spojováno nejen s fyzickou i psychickou závislostí, ale i se závažnými nežádoucími účinky včetně jaterní toxicity, záchvatů a smrti. Dlouhodobé užívání je také spojováno se zácpou, úbytkem hmotnosti, nespavostí, suchem v ústech, častým močením, dehydratací, únavou, ztmavnutím kůže a nízkou sexuální touhou.

U nás je stále legální, není regulovaný, ani registrovaná jako potravina, či doplněk stravy, i když na Slovensku je zakázaný. Běžně se dá koupit i v automatech třeba po Českých Budějovicích, či na internetu. Je brán jako sběratelský předmět. „V anglofonní literatuře se účinek malých dávek popisuje jako kokain like a ty vysoké jako heroin like. Dovolit nezletilým dětem sbírat takové „sběratelské předměty“ mi připadá opravdu nezodpovědné,“burcuje pětatřicetiletý lékař a psychoterapeut Vojtěch Prášil z oddělení 3D při Psychiatrické léčebně v Červeném Dvoře na Českokrumlovsku.

Co říci závěrem? Množící se intoxikace mladistvých, nebezpečné psychoaktivní látky v čokoládě pro děti, vláda bleskově jedná, aby uklidnila rozjitřené nálady ve společnosti, nebezpečné látky honem rychle zakazuje, a do toho Babišova loajální kolegyně v leopardím hábitu burcuje stylem, „my jsme to říkali“. Zase to zavání poltikařením, kdo co udělal nebo neudělal. Kdo je viník. Alibismus. Jenže na pořadu dne by mělo být zdraví dětí a mladistvých. Elementární role státu je přeci chránit své občany.