Prymula se nechá naočkovat. Vojtěch byl podle něj špatným manažerem

Exministr zdravotnictví a současný poradce českého premiéra Roman Prymula je ve svých scénářích vývoje epidemie spíše negativní. K současnému rozvolňování se staví dokonce kriticky.  V rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že očekává nárůst nově nakažených. Podle svých slov on by se k uvolňování opatření přiklonil až v době, kdy by počty nově infikovaných byly v řádu stovek. V rozhovoru se také obul do svého předchůdce Adama Vojtěcha. Podle něj byl špatným manažerem.

Epidemiolog nevidí znovuotevření služeb optimisticky. Rozvolňování v době, kdy je denně čtyři až pět nově infikovaných podle něj povede k tomu, že se epidemie zase rozjede. „Já si dovedu představit, že bychom mohli rozvolňovat na stovkách nových případů, ne na tisících. Musíme si uvědomit, že zátěž zdravotnického systému na takto vysokých číslech je obrovská,“ míní a dodává, že je přesvědčen, že do Vánoc k zavření služeb nedojde. „Politicky si nedovedu představit, že by se něco zavíralo ještě do Vánoc. Po nich ale tady určitě bude snaha nárůsty zase korigovat,“ říká exministr.

Ani v dlouhodobější predikci není o moc pozitivnější. Myslí si, že ke zlepšení epidemické situace dojde až v polovině příštího roku. „Je jasné, že do poloviny příštího roku se situace určitě nezlepší. V té době ještě nebudou proočkovány nějaké významné skupiny obyvatel ve všech zemích. Prakticky celý příští rok ještě budou dozvuky současné situace,“ tvrdí konkrétně Prymula.

Prymula se nechá naočkovat

Bývalý šéf resortu zdravotnictví se v rozhovoru obul i do svého předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO). Kritizoval ho za to, že byl špatným manažerem. Vzdělaní podle něj nehrálo roli. Vojtěch totiž nemá lékařské studijní pozadí. „Myslím si, že toto se neodvíjí od vzdělání, ale člověk si má postavit tým takový, aby měl dostatek dat, a manažer by měl rozhodovat, jakým způsobem postupovat,“ řekl epidemiolog a pěl samou chválu směrem k vakcinaci. Podle svých slov se nechá naočkovat, chce jít příkladem.  „Já se určitě očkovat nechám, protože si myslím, že to bude přinášet řadu výhod. Ono by bylo smutné propagovat očkování a nenechat se očkovat. To si nedovedu představit,“ vyjádřil se k tématu vakcín.

Profesor skončil ve své funkci ministra zdravotnictví dříve, než se stačil na úřadu zabydlet. Osudná mu byla schůzka s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci na Pražském Vyšehradě v době, kdy restaurace měly být zavřené. Při porušování vládních opatření ho načapali reportéři Blesku, kteří následně obrázky vycházejícího Prymuly v noci z hospody a bez roušky medializovali.