Protahování: zvyšuje výkonost nebo způsobuje zranění?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Pro a proti protahování – je to téma, které už dlouho diskutují vědci i laici. Zatímco někteří lidé tvrdí, že protahování je důležitou součástí každodenního cvičení, jiní argumentují tím, že protahování může být zbytečné nebo dokonce škodlivé. V tomto článku se podíváme na některé důvody pro a proti protahování a pomůžeme vám rozhodnout, zda je tato činnost pro vás vhodná.

Výhody protahování:

  • Zlepšuje flexibility a rozsah pohybu – protahování může pomoci udržet a zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu vašeho těla, uvádí server JYSK. Pravidelné protahování může pomoci zlepšit mobilitu kloubů, což pomáhá zvýšit flexibilitu pohybu a mimo jiné pomáhá předcházet artritidě a zlepšuje koordinaci pohybu.
  • Uvolňuje svaly a zlepšuje krevní oběh – protahování může pomoci uvolnit svaly, což může snížit pocit bolesti a ztuhlosti v těle, píše server Fitness Gym. Také může zlepšit krevní oběh díky lepšímu prokrvení svalů, což pomáhá zlepšit výkon svalů a urychlit regeneraci po tréninku. Pomáhá také zlepšit držení těla.
  • Snižuje stres – protahování může také pomoci snížit stres a uklidnit mysl. Pravidelné protahování může pomoci snížit napětí v těle, což může vést k pocitu uvolnění a zklidnění. Ideální je zaměřit se na oblasti těla, které díky stresu zapínáte více než obvykle, jako jsou například ramena, krk nebo horní záda.

Nevýhody protahování:

  • Může být zbytečné – někteří odborníci tvrdí, že protahování může být zbytečné, zejména pokud nemáte problémy s omezeným rozsahem pohybu nebo bolestmi svalů a kloubů. Dle serveru BARBARGYM. mnozí sportovci tvrdí, že protahování nemá vliv na snížení rizika zranění při cvičení.
  • Špatné provedení může vést ke zranění – protahování může být nebezpečné, zejména pokud se nedělá správně. Pokud protahujete svaly příliš intenzivně nebo bez předchozího zahřátí, můžete si způsobit zranění. Vždy je důležité si uvědomit, jaké má vaše tělo limity.
  • Může být kontraproduktivní – někteří odborníci tvrdí, že přílišné protahování může být kontraproduktivní pro výkon svalů. U studie provedených na sportovních jiu-jitsu se ukázalo, že ledová koupel po tréninku má výrazně lepší vliv na regeneraci než protahování, jehož účinky byly srovnatelné s pasivním odpočinkem, píše server LOVE THE GRIND. Na vrácení síly tedy protahování pozitivní vliv mít nemusí.

Na závěr je důležité říci, že protahování má své pro a proti a při správném provedení může být pro vás velmi přínosné. Je důležité si dávat pozor na to, abyste se neprotahovali před tréninkem a nikdy na nezahřáté svaly. Podstatné je také rozlišovat dynamický strečink, který je součástí aktivního pohybu, a statický protahování, který patří pouze nakonec tréninku a spočívá v protažení svalů do extrémní polohy, upozorňuje sever pro sportovce Magazín PTservis.cz. U statického protahování se také musí dávat mnohem větší pozor na úrazy a přetažení, které by mohly způsobit více škody než užitku.