Pro ktoré děti bude pětitisícový příspěvek? Vyplácení se může opakovat!

Příspěvek pět tisíc korun by měl stát vyplatit na děti, kterým letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud na ně rodiče pobírají přídavky, měli by dávku dostat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče s loňským příjmem do milionu hrubého o ni budou muset požádat elektronicky přes aplikaci, nebo osobně v CzechPointech. U zaměstnaných se bude příjem zjišťovat ze základu pro odvody a u živnostníků a podnikatelů z daňových přiznání. Při dalším zdražování by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku ještě zopakovat. Vyplývá to z návrhu zákona, který připravilo ministerstvo práce. 

Příspěvek se má stát další dávkou státní sociální podpory stejně jako dětské přídavky či příspěvek na bydlení. Podle autorů zákona reagují dosavadní dávky na změny v příjmech a nákladech se zpožděním kalendářního čtvrtletí.

„Příspěvek jednak ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň,“ uvedl resort. Podle návrhu může vláda případné vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat. Podmínky stanoví v nařízení.

V srpnu mají nový příspěvek dostat domácnosti, které v červenci pobíraly přídavky na děti za červen. Podpora jim dorazí automaticky, pokud dítěti nebylo do 1. srpna 18 let. Ostatní rodiče by příspěvek měli obdržet do konce dalšího měsíce po schválení žádosti. O pět tisíc korun bude pak možné žádat i na děti, které se teprve narodí od 2. srpna do konce roku.

„Hlavním záměrem ministerstva práce a sociálních věcí bylo to, aby nebyly diskriminovány matky, které jsou třeba nyní v očekávání,“ zdůvodnila rozhodnutí mluvčí resortu Eva Davidová.

Příspěvek bude pro rodiče, kteří trvale či dlouhodobě bydlí spolu s dětmi v Česku. Milionová příjmová hranice platí podle návrhu pro rodičovský pár i samoživitele či samoživitelky. Dávku mohou získat manželé, nesezdaní, osvojitelé či pěstouni. Příjmy se budou posuzovat u zaměstnanců ze základu pro sociální odvody za rok 2021 z evidenčních listů sociální správy a u podnikatelů z daňových přiznání u finančních úřadů.

K podání žádosti přes aplikaci bude potřeba bankovní identita. Lidé, kteří ji nemají, budou moci žádat v CzechPointech na radnicích či poštách. O dávku bude možné požádat rok od účinnosti zákona. Podporu budou vyplácet krajské úřady práce. Příspěvek se nebude danit, započítávat do příjmu při posuzování nároku na jiné dávky či strhávat v exekuci.

Podle statistik žije v Česku kolem dvou milionů dětí do 18 let. Ministerstvo odhaduje, že u desetiny z nich rodiče o příspěvek žádat nebudou a dávka se vyplatí u 1,82 milionu dětí. Výdaje by měly činit 9,1 miliardy. Zhruba třicet milionů korun by měla stát příprava aplikace a informačního systému.

Připomínky k normě mohou do středy podat jen resorty financí, vnitra, obrany, spravedlnosti a úřad vlády. Ministerstvo práce navrhuje, aby po přijetí vládou sněmovna předlohu schválila hned při prvním projednávání. To by nebylo možné podávat pozměňovací návrhy.

„My zcela určitě podáme pozměňovací návrhy, na druhé straně to nechceme zdržovat, protože rodiny na to čekají. Já jsem navrhla jako konsenzus, abychom to schválili v rámci legislativní nouze, což by bylo během jediného dne,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti) je důležité, aby zákon prošel co nejrychleji. „Samozřejmě jednání s opozicí je jeden z nelehkých úkolů pana ministra,“ dodala. Sám šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí nechtěl návrh komentovat. Příspěvek chce vláda podle návrhu vyplácet dříve než původně slibovala, a to už během července. „Vláda řekla nejpozději na konci léta, my děláme vše pro to, abychom ty kroky udělali co nejdříve,“ řekl už dříve v Otázkách Václava Moravce.

Někteří experti na sociální problematiku, ekonomové či odbory nový příspěvek kritizují s tím, že vláda vytváří paralelní dávkový systém. Doporučovali navýšení přídavků na děti a příspěvků na bydlení, rozšíření okruhu příjemců, zjednodušení vyřizování a možnost žádat on-line.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: UNSPLASH