Přestaňte si mýt vlasy. Budou se hydratovat a čistit samy

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Propočítat, kdy je nejvhodnější umýt si vlasy je občas velice složitá matematika. Nicméně většina z nás si tuto aktivitu do harmonogramu zařadí alespoň několikrát týdně. Ve světě se však čím dál tím častěji objevují názory, že časté mytí hlavy je vlastně velice nezdravé nejen pro vlasy, ale i pro pokožku hlavy.

Internet je zaplaven videi o tom, jak se po týdnech nemytí vlasy začaly čistit samy od sebe a byly daleko zdravější než předtím. Mytí vlasů tedy začíná být považováno za nezdravé a zbytečné. Zda je to pravda se dozvíte v dnešním článku.

Je mytí vlasů nezdravé? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Mnoho lidí věří, že pravidelné mytí vlasů je nutné pro zdraví vlasů, zatímco jiní tvrdí, že příliš časté mytí může vysušit vlasy a způsobit jiné problémy, například velmi suchou pokožku hlavy. Nicméně situace je pro každého z nás individuální a záleží na velkém množství faktorů. „Určitě by se lidé mohli obejít bez tak častého mytí vlasů,“ vyjádřila se pro server USA TODAY dermatoložka Angela Lamb. „Ale záleží na vašich genech. Záleží na struktuře vlasů. Záleží na tom, jak moc cvičíte,“ dodala.  Cestou rozhodně není přestat si mýt hlavu úplně.

Pravidelné mytí vlasů je důležité pro udržení zdravých vlasů, protože odstraňuje přebytečný olej, nečistoty a odumřelé kožní buňky. Pokud se však vlasy myjí příliš často, mohou se stát křehkými, suchými a lámavými, upozorňuje server healthline. To je způsobeno tím, že šampon a voda odstraňují přirozené oleje z vlasů a pokožky hlavy, což může vést k nadměrnému vysušování.

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)

Jaké jsou výhody neumytých vlasů? I když se může zdát, že neumyté vlasy jsou nehygienické, existují některé výhody, které mohou být pro některé lidi přínosné.

Přirozená hydratace: Vlasy se přirozeně hydratují z kořenů, takže neumyté vlasy mohou mít větší hydrataci a lesk než vlasy myté příliš často, komentuje server STYLECRAZE. Příliš časté mytí vlasů může mít za následek rychleji mastné vlasy.

Pravidelné mytí vlasů může způsobit poškození vlasů a ztrátu přirozeného oleje, což může vést k lámavosti a křehkosti. Neumyté vlasy mohou být proto zdravější a silnější. Někteří lidé mají také citlivou pokožku hlavy, která se může podráždit při častém mytí vlasů. Neumyté vlasy mohou pomoci snížit podráždění a zlepšit zdraví pokožky hlavy. Je také obecně známo, že  mnoho z běžně dostupných šampónů je plných chemikálií, které přinášejí sice na venek efekt, že vlasy vypadají leskle a zdravě, ale ve skutečnosti ničí vaše vlasy zevnitř, upozorňuje server Best Health. To se lze ale omezit především dobrým výběrem šampónu v drogerii.

Je tedy dobré nechat vlasy být úplně neumyté? I když existují určité výhody, které vznikají při nemytí vlasů, úplně vynechat tuto jednu část ze základní hygieny, rozhodně není ideální. Přesto byste si měli dávat pozor a frekvenci mezi jednotlivými umytími omezit. Zlatým pravidlem je vlasy mít, když jsou mastné anebo vás již svědí hlava.