Praha svítí oranžově, co to ale znamená?

zdroj Ministerstvo zdravotnictví

Na konci července vláda představila semafor, který prostřednictvím barevného rozlišení upozorňuje na vážnost epidemiologické situace v jednotlivých regionech. Koncem srpna se Praha rozsvítila oranžově.  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je to z důvodu počínajícího komunitního šíření.

Semafor se totiž dělí na tři stupně podle síly komunitního šíření.

„Máme tady počínající komunitní šíření. Nemoc se šíří, je to kolem 30 procent nedohledatelných zdrojů nákazy. Lidé jsou nakažení, ale neví se, kde se nakazili,“ odůvodnil ministr zařazení Prahy do druhého stupně epidemiologického semaforu. Zároveň na tiskové konferenci ale dodal, že žádná radikálnější opatření pro hlavní město nezavádí. Riziko se spíše pohybuje na spodní hranici oranžové barvy. Pokud by situace dále eskalovala, až následně bude nutné přistoupit k razantnějším opatřením.

Celkem má semafor podle Ministerstva zdravotnictví tři stupně pohotovosti (0-3). Bílou barvou jsou označené regiony bez jakéhokoliv rizika, zelená barva signalizuje první stupeň komunitního přenosu a nízké riziko nákazy a červenou mají regiony s narůstajícím komunitním přenosem.