Potraviny v České republice zdražovaly nejvíce z celé Evropy. Nicméně pomáhají snižovat celkovou inflaci

Zdroj foto: pixabay.com (free for commercial use)

Česká republika patří k zemím, kde za poslední měsíce potraviny zdražují nejvíce z celé Evropy. U některých potravin však došlo k zastavení meziměsíčního poklesu cen, některé dokonce oproti dubnu zdražily.

Lidé aktuálně nakupují mnohem méně, než tomu bylo loni. Téměř 60 procent Čechů omezilo celkové nákupy potravin a vysoké ceny tak trápí nejen nižší, ale i střední třídu obyvatel. „Změna DPH může ceny mírně snížit, nicméně hlavní rolu bude mít pokles cen zemědělských výrobků, ke kterému již poslední tři měsíce dochází,“ uvedl pro portál iDnes.cz David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

„Bez našeho dohledu, ani pozornosti médií a spotřebitelů, by obchodníci neměli důvod koncové ceny potravin snižovat. Proto děkuji všem, zvláště spotřebitelům, kteří se každý den zajímají nejen o cenu, ale i kvalitu potravin, které nakupují. V našem úsilí ale nesmíme polevit a pokračovat v něm i nadále,“ vyjádřil se k problematice šéf resortu zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Předseda úřadu Petr Mlsna upozornil, že za velké zdražování vděčíme příliš slabé konkurenci. Zároveň varoval, že je potřeba se připravit, že jídlo bude kvůli novým regulacím, které přináší evropský Green New Deal, zdražovat neustále. „Dřív jsme regulovali proto, abychom chránili zájmy lidí. Jejich blahobyt byl cílem všech těch regulací. V poslední době ale už regulujeme proti zájmu člověka, ve jménu ideologie a spásy světa,“ uvedl v rozhovoru pro portál Echo24.cz. Podle jeho slov také mimo jiné nehraje ani zásadní roli, jestli se něco zdraží – konkrétně například energie. Mnohem podstatnější podle Mlsny je, jestli hráči na trhu očekávají jistotu, nebo naopak nejistotu.

Meziroční růst spotřebitelských cen klesá již několikátý měsíc za sebou. Platí to i u potravin, zatímco v lednu bylo meziroční zdražení potravin téměř 25 procent v květnu se snížilo na 14,5 procenta. Na celkové inflaci se ještě na začátku roku potraviny podílely 4,4 procenty a v květnu to už bylo 2,7 procent. „Potraviny již několik týdnů táhnou inflaci dolů, což je pozitivní trend. Zadání pana premiéra pro meziresortní pracovní skupinu bylo udělat něco s inflací cen potravin. To se podařilo. Naším úsilím je zajistit, aby spotřebitelé nakupovali za přijatelné ceny. Trend se podařilo nastolit, ale nemile mě překvapilo zastavení meziměsíčního poklesu cen některých potravin, dokonce některé oproti dubnu zdražily. Proto musíme neustále vyvíjet tlak na všechny články výroby potravin. Bohužel se potvrzuje, že to je běh na dlouhou trať,“ řekl podle tiskového oddělení Ministerstva zemědělství ministr Nekula. U některých potravin došlo k zastavení meziměsíčního poklesu cen, některé dokonce oproti dubnu zdražily. Jde především o pečivo, maso, některé mléčné výrobky nebo zeleninu. A to přesto, že ceny vstupů klesají – ať už jde o energie, pohonné hmoty nebo ceny zemědělských komodit.