Poslanci, hádky a problémy ve sněmu! Schillerová zuřila

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla skončit už letos. Poslanci v prvním čtení po zhruba osmihodinové debatě, která začala už ve čtvrtek odpoledne, podpořili vládní návrh, který ji bez náhrady ruší. Evidence je stejně v současné době přerušená do konce letošního roku, a to kvůli pandemii nemoci covid-19. Stala se fakticky dobrovolnou. Opoziční hnutí ANO zrušení evidence odmítá, ale s hnutím SPD se přiklání k tomu, aby zůstala dobrovolná. Vládní návrh ale s něčím takovým nepočítá a i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dobrovolnou evidenci odmítá.

Nynější krok neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec ANO Robert Králíček.Koaliční představitelé už ráno vyjadřovali obavy z obstrukcí opozice a nevylučovali jednání do noci. Předchozí bod dnešní mimořádné schůze, změnu v platbách za státní pojištěnce do systému veřejného zdravotního pojištění, projednávali poslanci asi 5,5 hodiny. Do rozpravy ke zrušení EET se už v úvodu přihlásilo 13 poslanců.

Evidence je nyní přerušená do konce letošního roku. Parlament ji v minulém volebním období přerušil kvůli pandemii covidu. Stala se fakticky dobrovolnou. „Není vypnuto a je dobrovolné,“ zdůraznila dnes před poslanci někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO).„Kdo sledoval postoje členů dnešních vládních stran k tomu, jak bylo zaváděné EET, a k celému tomu průběhu, nemůže být překvapen tím, že plníme jeden ze svých klíčových předvolebních slibů, které jsme učinili a díky kterým jsme sněmovní volby v loňském roce vyhráli,“ prohlásil Stanjura

Nejhorším z EET byl podle Stanjury základní princip, že každý je sprostý podezřelý a musí se neustále vyviňovat. Proto se podle něj vláda snaží tento princip otočit směrem k větší důvěře. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že zrušením povinnosti evidovat tržby budou podnikatelé zproštěni administrativní a finanční zátěže, kterou pro ně evidence tržeb znamená.

„Kdo sledoval postoje členů dnešních vládních stran k tomu, jak bylo zaváděné EET, a k celému tomu průběhu, nemůže být překvapen tím, že plníme jeden ze svých klíčových předvolebních slibů, které jsme učinili a díky kterým jsme sněmovní volby v loňském roce vyhráli,“ prohlásil Stanjura. Nejhorším z EET byl podle Stanjury základní princip, že každý je sprostý podezřelý a musí se neustále vyviňovat. Proto se podle něj vláda snaží tento princip otočit směrem k větší důvěře. Stanjura podotkl, že už loni vzrostl podíl bezhotovostních plateb, které nepoléhají evidenci, na 60 procent. Podle odhadů odborníků vzroste v dalších dvou letech až na 80 procent.

Schillerová naopak míní, že EET je vynikající projekt. Většina poctivých podnikatelů podle ní volá po tom, aby evidence zůstala alespoň dobrovolná. Stanjurovo tvrzení ohledně nedůvěry k podnikatelům odmítla. Evidence tržeb jako hospodářsko-politické opatření splnila svůj účel, uvedla. Poctivým podnikatelům snížila administrativní zátěž a odstranila nekalou konkurenční výhodu těm, kteří podnikali nepoctivě. Díky evidenci navíc nemusí finanční úřady zahajovat kontroly namátkově, dodala. „Poctivých podnikatelů se EET vůbec nedotklo,“ řekla. Zrušením EET chce podle ní Stanjura obrat státní rozpočet každoročně o 13 miliard korun.

Ondřej Babka (ANO) vyjádřil obavu z toho, že část podnikatelů po zrušení EET přestane nabízet možnost úhrad platební kartou. Jeho stranická kolegyně Eva Fialová se domnívá, že za snahou koalice vypnout EET je antipatie vůči Babišovi.

„EET je politický symbol vašich minulých vlád. A proto ho tak chráníte,“ oponoval předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob. Zároveň jde podle něho o symbol nedůvěry k podnikatelům, jejich „zaklekávání“ a byrokracie.

„Není jediný racionální důvod, aby EET pokračovala,“ míní. Přínos do státního rozpočtu je podle Jakoba neprokazatelný, přičemž provoz EET stojí podnikatele 1,5 miliardy a stát půl miliardy korun.

MInistr Stanjura pak dál kritizoval náklady na její provoz a zpochybňoval její přínosy. „Nikdy jsme se nedozvěděli, nikdy jsme nedostali relevantní data o těch údajných zvýšených příjmech státního rozpočtu,“ prohlásil.

Ohledně možného zachování dobrovolné evidence tržeb Stanjura prohlásil, že stát nemá nic, co by za získaná data podnikatelům nabídl. „Skutečně nemáme nic, co bychom za to mohli nabídnout. Ani si nevíme rady s těmi daty jako stát,“ řekl.

Nynější dobrovolný provoz EET znamená, že podnikatelé posílají data do „černé díry“ a s těmito daty se nic neděje a jen se někde hromadí, uvedl. Neexistuje podle něj žádná výhoda, kterou by mohl stát nabídnout těm podnikatelům, kteří by EET dál dobrovolně využívali. Eviduje se totiž jen část příjmů a nejsou známy ani jejich výdaje. Nelze tedy takové podnikatele vyřadit ani z možnosti daňových kontrol, uvedl.

Zrušení EET má vláda Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení. Projekt EET byl jedním z ústředních témat Andreje Babiše (ANO), který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda předložila zákon poslancům na začátku března. Dnes přišlo na řadu první čtení.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300.000 podnikatelů.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB