Poslanci budou řešit kauzu Dozimetr! Nezapomenou ani na platbu za státní pojištěnce

Poslanci budou dnes jednat o kauze kolem pražského dopravního podniku a o tom, jakou roli v ní hrálo hnutí STAN. Mimořádnou schůzi iniciovala opozice. Už odpoledne sněmovnu čeká schůze další, tentokrát vyvolaná koalicí. Další jednání mají poslanci v plánu i v pátek a příští týden. Dvoudenní program se třemi schůzemi a 27 body čeká tento týden na poslance. První debata začne ve čtvrtek v 10 dopoledne. Iniciovala ji opozice v reakci na kauzu kolem pražského dopravního podniku, kde je mezi obviněnými i bývalý náměstek primátora za hnutí STAN Petr Hlubuček.

„Chceme probrat všechny okolnosti, aby se vyjádřil ministr vnitra. Domníváme se, že by mělo dojít k rekonstrukci vlády,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Několik jedinců pošlapalo práci tisíců lidí, říká Pecková. O kandidatuře do vedení STAN ještě není rozhodnutá
Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem už rezignoval ministr školství Petr Gazdík (STAN). Opozice ale volá i po konci ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Podle Starostů i zástupců koaličních stran k tomu však není důvod.

„Je potřeba, abychom k tomuto vystoupili, abychom jasně řekli, jak jsme postupovali, že jsme na tuto situaci reagovali velmi rychle,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny a hnutí STAN Věra Kovářová.Program s jediným bodem se ale nejspíš neschválí, a tak debata zřejmě zůstane jen na řečnících s přednostními právy.

Fiala nevidí důvod k rekonstrukci vlády. Rakušan má naši absolutní důvěru, řekl
Druhá čtvrteční schůze je svolaná na 13:30. Už teď zástupci koalice počítají s tím, že všechny body projednat nestihnou. „Bude nepochybně pokračovat ještě další týden, v úterý, středu. Jsou tam některé body, které jsou nutné z hlediska evropských závazků, například registr konečných vlastníků,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Marek Benda (ODS).

Program počítá ale i třeba s novelou služebního zákona, vůči které má výhrady opozice. Druhé čtení proto může trvat dlouho. Snadnější debata by mohla být u navýšení limitu z jednoho na dva miliony korun pro povinnou registraci k DPH a současně i pro využití paušální daně.

Třetí ze schůzí je svolaná na páteční ráno. Ve finálním schvalování je třeba omezení jednorázových plastových výrobků. Zástupci koalice ale zvažují i možnost dodatečně zařadit snížení objemu peněz u plateb za státní pojištěnce, vůči kterému mají výhrady obě opoziční hnutí. Mluví totiž o obavách z ohrožení dostupnosti nebo kvality zdravotní péče.

To koalice odmítá s argumentem, že k zákonu je přidaná úprava, aby platby v budoucnu rostly automaticky. Ani to ale podle opozice teď situaci neřeší. „Určitě to mlčky nepřejdeme, to v žádném případě. Neříkám, že budeme obstruovat, to asi ne, ale určitě k tomu vystoupíme, protože s tím nemůžeme souhlasit,“ uvedla místopředsedkyně zdravotnického výboru Karla Maříková (SPD).

V jednacím sále by se poslanci měli sejít i příští čtvrtek. Schvalovat by měli novelu ministerstva průmyslu, která reaguje na energetickou krizi.

ZDROJ: ČT24
ZDROJ FOTO: uzzno.sk