Poplatek 2 procenta z celkové výše hypotéky při předčasném splacení? I to je možná varianta

Zdroj foto: pixabay.com (free for commercial use)

Situace na trhu s nemovitostmi není jednoduchá. Vysoké ceny nemovitostí, vysoké úrokové sazby u hypoték není vše s čím se můžeme setkat. Vzhledem k nedostatku nemovitostí na trhu teď rostou i ceny nájemného. Vyplatí se tedy v dnešní době žít v nájmu, či je lepší se „zadlužit“ hypotékou?

Nemovitosti stagnují a někde lehce klesají. Sazby se za poslední rok také zdvojnásobily a nájmy se například v Praze vyšplhaly podle webu Seznam Médium přibližně o 20 procent. Nájem je v aktuální době finančně výhodnější. Vlastní bydlení, na které jen tak rodiny s průměrnými příjmy pravděpodobně nedosáhnou, však přináší větší jistotu – nepředvídatelné navýšení nájmu ze strany majitele, ukončení smlouvy a následné stěhování. Navíc takto vysoké úroky zde budou třeba 2 až 3 roky a pak se pravděpodobně sníží, přičemž by mělo dojít i ke snížení splátky hypotéky.

„Vyrůstal jsem v prostředí, ve kterém znamená nemovitost úspěch. Mám pocit, že s tím, jak složitá dnes na trhu panuje situace, se moje plány na dlouhodobé bydlení posouvají na pozdější roky. Kvůli drahým hypotékám a vysokým cenám nemovitostí mi v tuhle chvíli nákup vlastní nemovitosti nedává smysl, cítím, že mi už v tomto ohledu ujel vlak,“ popsal svůj příběh Přemysl Veselý pro portál Seznamzpravy.cz a dodal, že se začíná sžívat s myšlenkou, že vlastníkem nemovitosti nikdy nebude. Aktuálně žije v pronajatém bytě v Praze společně se dvěma spolubydlícími. Pracuje v oblasti marketingu a vzhledem ke zvýšení nájemného si vyhradil větší část z příjmu právě na tento náklad.

Jakýmsi „světlem na konci tunelu“ může být tzv. předčasné splacení hypotéky v době, kdy jsou výhodné podmínky. Aktuálně je ve hře novela zákona o spotřebitelském úvěru, kdy kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodl o zavedení poplatku za předčasné splacení hypotéky v době fixace. Takovýto krok se na první pohled tváří jako pobuřující, nicméně podle webu Novinky.cz by to mohl být krok správným směrem, z čehož by profitovaly nejen banky, ale i samotní spotřebitelé. „Banky totiž budou moci nastavovat příznivější podmínky v době fixace u hypotečních úvěrů, a to v podobě delší fixace a nižších úrokových sazeb. Do svých cenových kalkulací nebudou muset do takové míry započítávat riziko odchodu klienta před koncem fixace a s tím spojené náklady,“ prozradil Pavel Peterka, ekonom ze společnosti Roklen.

„Piráti byli na vládě jediní, kteří tento návrh ODS nepodpořili a aktivně proti němu vystupovali. Návrh prodraží lidem předčasné splácení, brání konkurenci i komplikuje refinancování,“ komentoval pro Novinky.cz ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Poplatek za předčasné splacení by se měl změnit od příštího roku. Nově by ti, kteří budou chtít zaplatit za úvěr v době fixace dříve, mohli zaplatit až dvě procenta z celkové výše úvěru.