Policie zadržela mladého muže za vyhrožování smrtí na sociálních sítích

Policie zadržela mladého muže za vyhrožování smrtí na sociálních sítích

Kriminalisté v sobotu zadrželi dvaadvacetiletého muže, který na sociálních sítích vyhrožoval smrtí. Psal, že plánuje vzít auto a najede do lidí.

Mladíka zadrželi kriminalisté z Odboru extrémismu a terorismu Krajského ředitelství hlavního města Prahy. Příspěvek, který vložil na sociální síť, obsahoval obrazovou část složenou ze dvou fotografií, na kterých byl celý skutek znázorněn. Pod obrazovou části se nacházel nápis s danou výhrůžkou.

Vypátrat pachatele nebylo pro detektivy, kteří spolupracovali s kolegy z Národní centrály proti organizovanému zločinu, nic složitého. V sobotu pachatele zadrželi a převezli na služebnu.

Dvaadvacetiletý muž je v současné chvíli obviněný ze spáchání trestného činu nebezpečné vyhrožování, za což mu v případě odsouzení hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. Kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby. Motivace jednání muže je stále předmětem vyšetřování.

Svoboda slova na internetu není nekonečná

Podle průzkumu a sledování je zřejmé, že si spousta obyčejných lidí neuvědomuje, že za vše, co napíší na veřejně internet nesou plnou zodpovědnost a mohou za to být náležitě potrestáni. Například za rasismus, nebo za schvalování teroristického činu. Už v minulosti soud poslal mladého muže, který schvaloval teroristický útok na Novém Zélandu, na šest let do vezení. A to nepodmíněně.

Trestům neunikli ani pisatelé, kteří v komentářích posílali do plynu romské a arabské děti ze ZŠ Plynárenská v Teplicích. Mnoho pisatelů vyvázlo jen s podmínkou, ale jednomu hrozilo až tříleté vězení.